Wikingowie chwytają za gaz

Bloomberg

Norwegia zwiększa wydobycie z największego złoża, by jeszcze skuteczniej konkurować z Rosją w Europie.

Rocznie ze złoża Troll pod dnem Morza Północnego narodowy norweski koncern Statoil będzie wydobywał 33 mld m3 gazu, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu takiego kraju jak Francja czy Ukraina. Gazu z Troll’a przybywa od października 2015 r.; obecnie wydobycie wzrosło o 10 proc. rok do roku. Złoże jest największym w norweskich zasobach gazowo-naftowych. Udowodnione zapasy wynoszą tam 250-750 mln ton ropy i 1,3 bln m3 gazu ziemnego.

Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że dzięki zwiększeniu wydobycia gazu Norwegowie mogą istotnie zagrozić pozycji Rosji na europejskim rynku. A jeżeli oba kraje zaczną stosować agresywną politykę konkurowania cenowego, to utrudni to dostawy LNG z USA na Stary Kontynent.

Wojna na ceny między Norwegią i Rosją spowoduje bowiem dalsze tanienie błękitnego paliwa i import z USA będzie nieopłacalny. Amerykanie mogą wtedy skierować swój gaz do Indii i Brazylii.

– Właśnie do tego chcą doprowadzić Norwegowie – chronić swój udział w gazowym torcie Europy – wyjaśnia analityk Societe Generale Terry Bros.

Według analizy amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) Norwegia jest trzecim eksporterem gazu na świecie po Rosji i Katarze. Produkcja gazu rośnie nieprzerwanie od 1993 r. Kraj zdobywa nowe rynki wypychając z nich m.in. Gazprom jak to ma miejsce na Litwie i na Ukrainie.

Tradycyjnie największymi odbiorcami norweskiego gazu są kraje UE, gdzie trafia 95 proc. produkcji.

W Europie Norwegowie przodują w produkcji paliw płynnych. Codziennie pompują 1,28 mln baryłek z czego 98 proc. trafia do odbiorców europejskich – głównie Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec.

Inwestycje gazowe wspiera rząd. Od 2005 r. zwraca koncernom 78 proc. kosztów eksploatacji. Dla producentów LNG oraz gazowców dostarczających norweski gaz na eksport obowiązują niższe podatki.

Oprócz Troll’a Statoil ma jeszcze dwa duże złoża: Ekofisk – także pod dnem Morza Północnego i Snorre w południowej części Morza Norweskiego. Do tego dochodzą zasoby Morza Barentsa, dotąd w niewielkim stopniu eksploatowane.

Mogą Ci się również spodobać

Nie pracuje część instalacji Unipetrolu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: PGE stawia na ciepło Największa polska ...

Ziemia zatrzęsła się pod Fukushimą

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera, które w niedzielę nawiedziło Japonię, nie ...

Energetyka wesprze górnictwo finansowo

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w środę, że nie planuje w tym momencie bezpośredniego ...

Bałtyckie firmy energetyczne wchodzą do Polski

Dostawca prądu z Litwy i gazu z Estonii będzie konkurować z polskimi firmami na ...

Prąd z Ukrainy na Białoruś

W przyszły roku Ukraina będzie eksportować prąd ze swoich elektrowni jądrowych na Białoruś. Strony ...

Spustoszone tereny przemysłowe da się zrekultywować i sprzedać

Dziś szpecą okolicę, potęgują suszę i pustoszą środowisko naturalne. Ale odkrywki, pokopalniane śmietniska czy ...