Ukraiński Naftogaz zacznie zwracać uwagę na opłacalność

Bloomberg

Inwestycje skupią się na siedmiu procentach najważniejszych odwiertów, dających połowę wydobycia gazu na Ukrainie.

Naftogaz Ukrainy przedstawił nową strategię krajowego wydobycia gazu. Polega ona na tym, że inwestycje w wydobycie będą największe na siedmiu procentach odwiertów, z których pochodzi połowa krajowej produkcji gazu. Efektywność wydawanych pieniędzy będzie oceniana nie jak dotychczas na podstawie ilości wydobytego surowca, ale opłacalności.

„Nowa strategia skupia się na maksymalnym zwrocie z inwestycji. To dla naszej narodowej firmy zasadnicza zmiana, bowiem ludzie przyzwyczaili się patrzeć i mierzyć efekty za pomocą metrów sześciennych (gazu-red). A ja chcę, by miernikiem był zysk – pieniądze – mówił Andrij Faworow szef biznesu gazowego w Naftogazie, cytowany przez agencję Unian.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina bliżej gazowej niezależności

W związku z sytuacją na gazowym rynku Europy (przewaga podaży nad popytem) część dochodowa gazowego biznesu zmniejszyła się dwukrotnie. Stąd konieczność kluczowych decyzji i nowej strategii. Tak by wydobycie gazu na Ukrainie było maksymalnie zyskowne dla akcjonariuszy.

Z kilku głównych kierunków na czele jest zachowanie podstawowego poziomu wydobycia, dzięki inwestycjom w najbardziej obiecujące projekty.

– Z naszego portfela 3,5 tysięcy odwiertów, 7 proc. daje 50 proc. wydobycia. Racjonalnie jest więc skupić się właśnie na tych siedmiu procentach. Będziemy też zwiększać inwestycje w gaz łupkowy i wydobycie gazowego kondensatu, bo to się dziś bardziej opłaca od gazu ziemnego – mówił menadżer.

Ukraińcy zamierzają korzystać ze sprawdzonych zachodnich rozwiązań. Zgodnie z wytycznymi rządu wydobycie krajowe gazu ma w przyszłym roku wynieść 20 mld m3. To oznacza duży wzrost. W 2018 r. Ukraina wydobyła 15,5 mld m3 gazu. Kraj posiada też najbogatsze w Europie złoża gazu łupkowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak być odpowiedzialnym biznesem, kiedy prawo nie pozwala?

Jednym z ważniejszych celów Kronospanu jest realizacja zasady gospodarki cyrkularnej. Synonimem nadchodzących czasów jest ...

Gazprom wraca na Arktykę

Po pięciu latach od objęcia sankcjami, Gazprom wykonał pierwszy krok do powrotu do wydobycia na ...

Gaz najtańszy od 3 lat. Zyskują niezwiązani z Gazpromem

Cena gazu ziemnego na europejskim rynku jest najniższa od trzech lat. Zyskują ci, którzy ...

Prąd siadł, „Przyjaźń” stanęła

Uszkodzenie linii energetycznej w Polsce było przyczyną czasowego zatrzymania tłoczenia ropy rurociągiem Przyjaźń. Jako ...

Arabowie oswajają atom

Pierwszych piętnastu obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymało licencje operatorów reaktora jądrowego. Licencje wydała Federalna ...

Zagranica pochłania rosyjski gaz

Europa zwiększa import rosyjskiego gazu. Wśród liderów większych zakupów jest też Polska. Gazprom poinformował, ...