Ukraiński Naftogaz zacznie zwracać uwagę na opłacalność

Bloomberg

Inwestycje skupią się na siedmiu procentach najważniejszych odwiertów, dających połowę wydobycia gazu na Ukrainie.

Naftogaz Ukrainy przedstawił nową strategię krajowego wydobycia gazu. Polega ona na tym, że inwestycje w wydobycie będą największe na siedmiu procentach odwiertów, z których pochodzi połowa krajowej produkcji gazu. Efektywność wydawanych pieniędzy będzie oceniana nie jak dotychczas na podstawie ilości wydobytego surowca, ale opłacalności.

„Nowa strategia skupia się na maksymalnym zwrocie z inwestycji. To dla naszej narodowej firmy zasadnicza zmiana, bowiem ludzie przyzwyczaili się patrzeć i mierzyć efekty za pomocą metrów sześciennych (gazu-red). A ja chcę, by miernikiem był zysk – pieniądze – mówił Andrij Faworow szef biznesu gazowego w Naftogazie, cytowany przez agencję Unian.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina bliżej gazowej niezależności

W związku z sytuacją na gazowym rynku Europy (przewaga podaży nad popytem) część dochodowa gazowego biznesu zmniejszyła się dwukrotnie. Stąd konieczność kluczowych decyzji i nowej strategii. Tak by wydobycie gazu na Ukrainie było maksymalnie zyskowne dla akcjonariuszy.

Z kilku głównych kierunków na czele jest zachowanie podstawowego poziomu wydobycia, dzięki inwestycjom w najbardziej obiecujące projekty.

– Z naszego portfela 3,5 tysięcy odwiertów, 7 proc. daje 50 proc. wydobycia. Racjonalnie jest więc skupić się właśnie na tych siedmiu procentach. Będziemy też zwiększać inwestycje w gaz łupkowy i wydobycie gazowego kondensatu, bo to się dziś bardziej opłaca od gazu ziemnego – mówił menadżer.

Ukraińcy zamierzają korzystać ze sprawdzonych zachodnich rozwiązań. Zgodnie z wytycznymi rządu wydobycie krajowe gazu ma w przyszłym roku wynieść 20 mld m3. To oznacza duży wzrost. W 2018 r. Ukraina wydobyła 15,5 mld m3 gazu. Kraj posiada też najbogatsze w Europie złoża gazu łupkowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen i Lotos zagrożone dalszą przeceną na giełdzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Czas złapać wiatr od morza Na ...

Ukraina rozwija rynek gazu

Jest wiele przesłanek, które mogą sprzyjać rozwojowi i integracji rynków gazu Ukrainy i Unii ...

Prezes URE zaniepokojony zamrożeniem cen prądu

Na wprowadzone w błyskawicznym tempie przepisy, mające na celu utrzymanie w 2019 r. rachunków ...

Spadek wyników kwartalnych PGE

Największa grupa energetyczna zanotowała spory spadek wyników w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Przychody ...

Gazprom kusi Polskę nowym kontraktem!

Umowa opiewa na 25-30 lat i ma związek z rozbudową gazociągu północnego. Rosjanie chcą ...