Dania odpowiada Gazpromowi

Bloomberg

Trzeci wariat trasy gazociągu Nord Stream-2 jest „bardziej do przyjęcia”, odpowiedzieli Duńczycy na groźby Rosjan, że zapłacą za opóźnianie inwestycji. I odmówili dalszych komentarzy w tej sprawie. Gazprom wciąż nie ma zgody Danii.

„Zgodnie z bieżącą oceną południowo-wschodnia trasa jest bardziej do przyjęcia, jeżeli wziąć pod uwagę szereg parametrów ekologicznych i parametrów bezpieczeństwa. Innych komentarzy co do oświadczenia Gazpromu, DEA nie ma” – stwierdził krótko Ture Falbe-Hansen rzecznik Agencji Energetycznej Danii (DEA) pytany przez agencję Nowosti o niedawne groźby rosyjskiego Gazpromu.

 

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom grozi Danii

We wtorek (18 czerwca) Siergiej Kuzniec członek zarządu Gazpromu, stwierdził, że możliwe opóźnianie przez Danię ukończenia budowy gazociągu Nord Stream-2, może oznaczać straty, które trzeba będzie zrekompensować.

Uznanie trzeciej trasy za „bardziej do przyjęcia” nie oznacza, że tym razem Kopenhaga da Rosjanom zgodę na położenie rur (dwie nitki) w swoich wodach. Proponowana bowiem nowa trasa (trzeci już wariant, bo na dwa poprzednie wnioski spółki Gazpromu Dania nie odpowiedziała-red), przechodzi przez do niedawna sporne wody polsko-duńskie.
Oba kraje osiągnęły wprawdzie porozumienie i uzgodniły granicę, ale Polska jego porozumienia jeszcze nie ratyfikowała. A bez tego trasy tej nie można wykorzystać. Oczekiwanie na ratyfikację Warszawy może się okazać kluczowe dla powodzenia Nord Stream-2.
Gazprom przyznał niedawno, że gazociąg może nie zostać ukończony w tym roku, jak planowano.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton ...

Naftogaz złamał monopol Gazpromu

Od kwietnia możliwy jest fizyczny przesył gazu w obie strony między Ukrainą a Słowacją. ...

Zmiany w zarządzie Tauronu

Tylko Anna Striżyk, wiceprezesa Tauronu ds. finansowych zachowała stanowisko po przeprowadzonej we wtorek późnym ...

Shell odpowie przed holenderskim sądem

Koncern energetyczny Shell odpowie przed holenderskim sadem za katastrofę ekologiczną w Nigerii. Sędzia Hans ...

USA walczą o tron z czarnego złota

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. ...

Engie przejmie gazociągi w Brazylii

Brazylijska firma Petroleo Brasileiro (Petrobras) poinformowała władze giełdy, że konsorcjum kierowane przez francuską Engie ...