PGNiG kupi złoże Król Lear w Norwegii

Polski koncern podpisał umowę na nabycie kolejnych koncesji w Norwegii. Dzięki nim od 2025 r. zwiększy produkcję gazu i ropy. Wartości transakcji nie podano.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna od PGNiG, zawarła umowę zakupu 22,2 proc. udziałów w złożu Król Lear zlokalizowanym na w koncesjach o nazwach PL146 i PL333 na Morzu Północnym. Sprzedającym jest Total E&P Norge. Wartości transakcji nie ujawniono. Umowa została zawarta pod warunkami zawieszającymi, w tym uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG ma kolejne koncesje w Norwegii

Król Lear jest złożem gazowo-kondensatowym. Z danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego wynika, że jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 98,6 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Na tę ilość surowców składa się m.in. 9,2 mld m sześc. gazu ziemnego i 6,5 mln m sześc. ropy naftowej. Operatorem na złożu jest firma Aker BP, która w ubiegłym roku odkupiła 77,8 proc. udziałów od Equinor Energy.

– Król Lear to jedno z największych niezagospodarowanych dotychczas odkryć na Morzu Północnym. To kolejny w ostatnim czasie nasz zakup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern rozwija działalność poszukiwawczo – wydobywczą w Norwegii zgodnie z założeniami strategii grupy kapitałowej na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r. – Gaz wydobywany z tego złoża będzie w przyszłości kierowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe – twierdzi Woźniak.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG stawia na gaz w Norwegii

Obie nabyte przez PGNiG koncesje są w fazie zagospodarowania. Obecnie trwają prace dotyczące opracowania koncepcji zagospodarowania złoża. Proces inwestycyjny planowany jest na lata 2021-24. Z kolei uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 r. Wydobycie przypadające na PGNiG będzie wówczas wynosiło 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.
Polski koncern przypomina, że poprzednią akwizycją w Norwegii przeprowadził w 2018 r., kiedy to nabył 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Również ono znajduje się na Morzu Północnym. Po sfinalizowaniu najnowszej transakcji PGNiG będzie miało udziały w 25 norweskich koncesjach. Na czterech z nich jest operatorem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Termomodernizacja: Odliczenia dopiero od wydatków z przyszłego roku

Ulgę podatkowa na docieplenie budynków będzie można uzyskać od przyszłego roku. Ma to być ...

Więcej gazu z Rosji

W 2018 roku na gazowy rynek Unii wchodzi z LNG prywatny Novatek. Do końca ...

Wiatraki giganty zasilą Danię

Bruksela dała zgodę na budowę największej farmy wiatrowej w Danii. Zasili ona 600 tysięcy ...

Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Rosjanie omijają sankcje i zdobywają pieniądze na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Wykorzystują do tego ...

ZE PAK może się znaleźć w grupie kapitałowej Enei

Zygmunt Solorz-Żak prowadził rozmowy w sprawie zbycia akcji PAK w zamian za walory poznańskiej ...

PO: Goss w radzi nadzorczej PGE, to symbol kumoterstwa w PiS

Powołanie do rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej Janiny Goss, przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego, u której ...