PGNiG kupi złoże Król Lear w Norwegii

Polski koncern podpisał umowę na nabycie kolejnych koncesji w Norwegii. Dzięki nim od 2025 r. zwiększy produkcję gazu i ropy. Wartości transakcji nie podano.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna od PGNiG, zawarła umowę zakupu 22,2 proc. udziałów w złożu Król Lear zlokalizowanym na w koncesjach o nazwach PL146 i PL333 na Morzu Północnym. Sprzedającym jest Total E&P Norge. Wartości transakcji nie ujawniono. Umowa została zawarta pod warunkami zawieszającymi, w tym uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG ma kolejne koncesje w Norwegii

Król Lear jest złożem gazowo-kondensatowym. Z danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego wynika, że jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 98,6 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Na tę ilość surowców składa się m.in. 9,2 mld m sześc. gazu ziemnego i 6,5 mln m sześc. ropy naftowej. Operatorem na złożu jest firma Aker BP, która w ubiegłym roku odkupiła 77,8 proc. udziałów od Equinor Energy.

– Król Lear to jedno z największych niezagospodarowanych dotychczas odkryć na Morzu Północnym. To kolejny w ostatnim czasie nasz zakup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern rozwija działalność poszukiwawczo – wydobywczą w Norwegii zgodnie z założeniami strategii grupy kapitałowej na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r. – Gaz wydobywany z tego złoża będzie w przyszłości kierowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe – twierdzi Woźniak.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG stawia na gaz w Norwegii

Obie nabyte przez PGNiG koncesje są w fazie zagospodarowania. Obecnie trwają prace dotyczące opracowania koncepcji zagospodarowania złoża. Proces inwestycyjny planowany jest na lata 2021-24. Z kolei uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 r. Wydobycie przypadające na PGNiG będzie wówczas wynosiło 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.
Polski koncern przypomina, że poprzednią akwizycją w Norwegii przeprowadził w 2018 r., kiedy to nabył 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Również ono znajduje się na Morzu Północnym. Po sfinalizowaniu najnowszej transakcji PGNiG będzie miało udziały w 25 norweskich koncesjach. Na czterech z nich jest operatorem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ludzie z energetyki wzmocnią zarząd TGE

W przyszłym tygodniu do zarządu Towarowej Giełdy Energii mają dołączyć zaprawieni w bojach Piotr ...

Exillon Energy tylko w Londynie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Exillon Enegdy tylko w Londynie Komisja Nadzoru ...

Holenderska przysługa

Rząd Holandii zdecydował o zamknięciu do 2030 r wydobycia gazu z największego złoża Zachodniej ...

Syberia topnieje, Rosja się boi

Globalne ocieplenie topi wieczną zmarzlinę rosyjskiej Arktyki. Za pięć lat utraci połowę swojej siły ...

Pojazdy zasilane wodorem mogłyby stać się jedną z kluczowych opcji uzupełniają- cych obszar nowoczesnej mobilności

Wodór – obwodnica do elektromobilności?

Wodór, dziś używany w przemyśle, mógłby znaleźć szerokie zastosowanie także w energetyce i transporcie. ...

Rosjanie chcą przekonać UOKiK do Nord Stream II

Dziś udziałowcy bałtyckiego gazociągu mają rozmawiać z polskim nadzorcą. We wtorek pojawią się w ...