Ameryka grozi sankcjami, Niemcy pewni swego

Bloomberg

Biały Dom ponownie ostrzegł koncerny zaangażowane przy rosyjskim gazociągu Nord Stream-2, że mogą zostać objęte sankcjami. Niemieccy partnerzy Gazpromu bagatelizują ostrzeżenie.

– Mówiliśmy o tym w przeszłości i mówimy teraz, że firmy które prowadzą biznes z tym gazociągiem (Nord Stream-2) ryzykują objęcie naszymi sankcjami – mówił w czwartek Dan Bruillett zastępca sekretarza ds energii podczas konferencji CERAWeek w Houston.
Niemcy z koncernu Uniper, który obok austriackiego OMV, holenderskiego Shell, francuskiego Engie i niemieckiego Wintershall jest partnerem Gazpromu w projekcie, nie przejmują się amerykańskimi ostrzeżeniami.

„Finansowanie tego projektu odbywa się na podstawie umów podpisanych przed pojawieniem się w USA prawa o sankcjach. W wypadku poważnych zmian w sytuacji czyli wprowadzenia nowych sankcji, to może nam przeszkodzić w finansowaniu gazociągu, ale nie zatrzyma jego budowy. Rosja już dała tu jasno do zrozumienia, że nawet bez finansowego wsparcia partnerów sama dokończy ten projekt” – przyznał top-menadżer Uniper dla agencji Nowosti.
We wrześniu 2018 r Władimir Putin poinformował rząd Niemiec o decyzji sfinansowania przez Rosję budowy gazociągu Nord Stream-2, w wypadku jeżeli Biały Dom prowadzi sankcje wobec zachodnich partnerów Gazpromu. Putin mówił o tym na spotkaniu z Angelą Merkel.
Koszt inwestycji Gazpromu podawany jest jako 9,5 mld euro, choć niezależni eksperci mówią o kwotach powyżej 10 mld euro. Z dokumentów rządowych, do których dotarł Der Spiegel, wynika, że realizacja Nord Stream-2 (koszt ok. 9,5 mld euro), będzie wymagała dodatkowych nakładów – 2,7 mld euro. I to Niemcy będą musieli je wyłożyć.

Dziś jedynym udziałowcem spółki Nord Stream-2 AG jest Gazprom. Finansowanie przez zachodnie firmy utrudniła decyzji polskiego UOKiK, która uniemożliwiła zachodnim firmom wejście do spółki z Rosjanami, a tym samym bezpośrednie inwestycje w gazociąg.
W kwietniu 2017 r zachodnie firmy podpisały z Gazpromem porozumienie o współfinansowaniu Nord Stream-2. Zobowiązały się udostępnić Rosjanom długoterminowe finansowanie połowy wartości projektu. Wkład każdego koncernu wyniesie 950 mln euro. Drugą połowę wykłada Gazprom. Szwajcarski wykonawca podmorskiej części gazociągu – firma Allseas też jest zagrożona amerykańskimi restrykcjami. Bez niej projekt jest niemożliwy do dokończenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brudna ropa z Polski jednak trafiła na Litwę

Orlen potwierdził, że tankowiec z zanieczyszczoną rosyjską ropą przypłynął z Gdańska na Litwę. Ropa ...

PGNiG mniej zarabia

W IV kwartale, pomimo wzrostu przychodów, koncern zanotował spadek zysków. To efekt słabszych wyników ...

PGNiG inwestuje w rozbudowę gazociągów dystrybucyjnych

W przyszłym roku koncern rozpocznie m.in. budowę gazociągu Sandomierz–Ostrowiec Świętokrzyski oraz gazyfikację Szczawnicy i ...

Japonia kupuje gaz w USA

Sukces amerykańskich eksporterów gazu skroplonego. LNG trafił do największego importera tego surowca – Japonii. ...

ZE PAK: odpisy na prawie 2 mld zł

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin po zakończeniu testów na utratę wartości aktywów zdecydował o odpisach aktualizujących. ...

Szansa dla wiatraków

Resort energii pracuje nad zasadami rozdzielania wsparcia dla odnawialnych źródeł w przyszłym roku. Prawdopodobnie ...