Rosyjskie wydobycie we wrześniu wyniosło 11,09 mln baryłek dziennie To więcej niż najwyższa średnia miesięczna od epoki Związku Radzieckiego – informuje agencja Bloomberga.
Według danych Ministerstwa Energii we wtorek, 20 września wydobycie wzrosło do 11,18 mln baryłek. Rosyjski wiceminister energetyki Kiril Mołodcow powiedział podczas Forum Innowacji w Sektorze Energetycznym w Tiumeniu, że rosyjskie przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem ropy naftowej osiągnęły właśnie maksymalny poziom wydobycia.
Jednocześnie poinformowano o rozpoczęciu przemysłowej eksploatacji nowego złoża ropy naftowej w Rosji – Wschodniomiessojachskiego złoża ropy naftowej, najdalej wysuniętego na północ z położonych na lądzie złóż na obszarze tego kraju.
Złoże Wschodniomiessojachskie leży w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, w arktycznej strefie klimatycznej. Jego zasoby szacowane są na ponad 340 mln ton ropy i kondensatu gazowego oraz ponad 113 mld metrów sześciennych gazu. Po rozpoczęciu w środę eksploatacji planowane jest wydobycie w 2016 roku 577 tys. ton ropy. Maksymalne wydobycie – 5,6 mln ton surowca – przewidziane jest na 2020 rok.
Pod koniec września przedstawiciele Rosji spotkają się w Algierii z reprezentantami państw należących do OPEC, by omówić kwestie wzrostu wydobycia przy utrzymującej się cenie baryłki poniżej 50 dolarów.