PKN Orlen ogłosił globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów rafineryjnych w październiku 2015 r. w formule crowdsourcingu. To pierwsza w Polsce taka inicjatywa, otwarta dzięki internetowi dla grup i zespołów specjalistów, podmiotów i instytucji badawczych, ale też pojedynczych autorów. Pomysły można było zgłaszać do 9 grudnia 2015 r. wyłącznie online poprzez internetowa stronę NineSights.com. W odpowiedzi na ogłoszenie do spółki wpłynęło w sumie ponad 20 autorskich rozwiązań z całego świata. Do finału wybrano 6 projektów z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, a także Indii i USA.
Informując o wynikach konkursu, PKN Orlen podał, że „najciekawsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające na efektywny odzysk i zagospodarowanie niskotemperaturowego ciepła z kolumn destylacji” przedstawiły: polska firma PWPO-T PROMONT będąca liderem polsko-szwedzkiego konsorcjum, które specjalizuje się w inżynierii chemicznej, a także indyjskie biuro projektowe Guha Industries Canada oraz niemiecki ośrodek badawczy ILK Dresden. Zwycięzcy otrzymali po 10 tys. euro i zaproszenie do rozmów nad kontynuowaniem współpracy z płockim koncernem.
– Zarówno zainteresowanie konkursem ze strony innowatorów z całego świata, jak i poziom merytoryczny proponowanych rozwiązań przeszły nasze oczekiwania i potwierdziły skuteczność crowdsourcingu jako narzędzia do szybkiego pozyskiwania innowacji – podkreślił prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie spółki.
Szef płockiego koncernu przyznał, iż szczególnie cieszy, że wśród najlepszych propozycji z całego świata znalazł się projekt polskiej firmy.
– Doskonale wpisuje się to w nasze podejście do innowacji. Jako największa polska firma czujemy się bowiem zobligowani nie tylko do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych na potrzeby naszej działalności, ale też do stymulowania wzrostu innowacyjności całej polskiej gospodarki – zaznaczył Jasiński.