Umowa znacznie zwiększy zakupy przedsiębiorstwa państwowego PDVSA, ale brytyjskiemu koncernowi da dostęp do przetwarzania wenezuelskiej ropy albo odsprzedaży, a chińskim firmom zwiększy dostawy ropy wynikające z porozumień o pożyczkach za ten surowiec.
China Oil należąca do państwowej China National Petroleum Corp musi dostarczyć w kwietniu do terminala PDVSA w Curacao 2,7 mln baryłek amerykańskiej WTI w cenie z giełdy NYMEX plus 1,58 dolara za baryłkę, natomiast BP — 2,7 mln baryłek WTI w cenie o 2,39 dolara wyższej od NYMEX, zaś w maju-czerwcu 2,7 mln nigeryjskiej Qua Iboe w cenie NYMEX z umów terminowych plus 2 dolary za baryłkę. Warunki przetargu przewidują, że klient może zapłacić za transporty z USA i Nigerii wenezuelską ropą.
PDVSA odzywające poważny brak gotówki nie otrzymało tak wiele ofert na ten przetarg, jak poprzednio, mimo bardziej elastycznych warunków, np. z przedpłatą za dostawy. Niektóre firmy, które sprzedawały PDVSA ropę od czasu podjęcia przez to przedsiębiorstwo w 2014 r. regularnych zakupów, postanowiły nie stawać do przetargu, bo klient nie płaci za faktury. Firm maklerskich nie zaproszono do przetargu.
Od końca 2015 r., gdy PDVSA zaczęło spóźniać się z płaceniem dostawcom i nie odbierało transportów ropy, jest mu coraz trudniej współpracować z tradycyjnymi partnerami. Dla tych, którzy podejmą ryzyko, obecny przetarg i następny na dostawę 3 mln baryłek uralskiej ropy może dać im albo zwiększyć dostęp do wenezuelskiej ropy, o ile zgodzą się na transakcje typu swap.
BP po sprzedaniu w 2013 r. Rosnieftowi swego udziału w TNK-BP nie miał dostępu do ropy wenezuelskiej, na którą jest duży popyt w rafineriach w USA. Brytyjczycy kupują w Cushing w Oklahomie ropę WTI, a sprzedają Wenezueli produkty pochodne. Wenezuela eksportuje 1,8 mln bd, a importuje ok. 50 tys. bd.