Reklama
Rozwiń

Spółki naftowe w USA bankrutują szybciej

Fala bankructw wśród amerykańskich spółek naftowych przekroczyła już 60 i zbliża się do rekordu sprzed czterech lat.

Publikacja: 11.06.2016 15:38

Spółki naftowe w USA bankrutują szybciej

Foto: Bloomberg

Specjaliści polskiej firmy PMR Restrukturyzacje S.A (specjalizuje się w kompleksowej obsłudze restrukturyzacji przedsiębiorstw) przeanalizowali sytuację w amerykańskiej branży naftowej. Szacują, że rekord bankructw zostanie wkrótce osiągnięty i przekroczony i to mimo rosnącej ceny ropy naftowej na świecie. Dotychczasowy rekord to 68 upadłości w 2002/2003 roku w sektorze telekomunikacyjnym.

„Jak wynika z informacji agencji informacyjnej Reuters, firmy prawniczej Haynes & Boone oraz portalu bankruptcydata.com już 60 firm sektora ropy naftowej w Stanach złożyło wniosek o bankructwo w związku z olbrzymimi spadkami cen ropy na rynkach światowych”.

– Aby zrozumieć, dlaczego spółki amerykańskie składają wnioski o bankructwo trzeba wiedzieć, co ono dla nich oznacza. Ogłoszenie bankructwa w Polsce powszechnie kojarzy się z końcem firmy, wyprzedażą mienia i jedynie częściowym zaspokojeniem roszczeń wierzycieli. W Ameryce bankructwo postrzegane jest inaczej – to pewien stan firmy, który daje jej ochronę prawną i umożliwia wdrożenie skutecznej restrukturyzacji. W wielu przypadkach to bardzo dobra wiadomość dla spółki, która dostaje wsparcie od swoich wierzycieli, inwestorów, ale także czasami fiskusa w postaci ulg, umorzeń kredytów, a nawet dodatkowy kapitał – tłumaczy Maciej Roch Pietrzak, prezes PMR Restrukturyzacje S.A.

Z tego względu amerykańskie spółki ogłaszają bankructwo znacznie wcześniej i częściej niż w Polsce. Są nawet sytuacje w których spółka przewiduje, że za pół roku może nie być w stanie spłacać swoich zobowiązań ponieważ dostrzega trend dekoniunktury w obszarze swojej działalności i szuka rozwiązań na długo zanim pojawią się pierwsze symptomy kryzysu. Wynika to z doświadczeń wielu pokoleń amerykańskiego wolnego rynku.

– Przedsiębiorcy w Stanach od wielu lat obserwowali naturalne cykle koniunktury i jej załamań, zauważyli wzorce wzrostu firm i ich bankructw. Na ich podstawie oceniają w jakim miejscu jest firma i znacznie szybciej sięgają po narzędzia restrukturyzacji niż firmy w Polsce i w innych krajach europejskich – mówi Maciej Pietrzak.

Inwestorzy, udziałowcy, banki, a także instytucje publiczne, regulatorzy rynku wiedzą, że ropa naftowa i surowce energetyczne będą potrzebne przez wiele kolejnych lat i jeżeli dana firma przeżywa trudne chwile w związku z chwilową, nawet długą, zmianą koniunktury, cen, popytu i podaży to lepiej pomóc jej w umiejętny sposób kolektywnie dzieląc się zobowiązaniami niż doprowadzać do jej zupełnej upadłości.

– To mądrość rynkowa wierzycieli i poważnych przedsiębiorców, która powoli trafia również do Polski – przekonuje doradca restrukturyzacyjny Maciej Roch Pietrzak.

Obecnie obowiązujące w Polsce nowe Prawo Upadłościowe i Restrukturyzacyjne jest przejawem tego nowego myślenia. Z obserwacji PMR Restrukturyzacje S.A. wynika, że w ciągu ostatnich prawie 5 miesięcy obowiązywania nowej ustawy, stale rośnie liczba podmiotów świadomie składających wnioski o upadłość, po to aby na wczesnym etapie kryzysu rozpocząć działania restrukturyzacyjne i naprawcze.

– Coraz częściej trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy przewidują kryzys, ale jeszcze w nim nie są – mówi Małgorzata Anisimowicz, wice prezes PMR Restrukturyzacje S.A.

W Polsce rośnie liczba przedsiębiorców, którzy potrafią skutecznie rozpoznać pierwsze symptomy kryzysu i zwracają się o pomoc do doradców restrukturyzacyjnych. Liczba udanych restrukturyzacji rośnie z roku na rok. Zgodnie z przewidywaniami PMR nowe prawo może ten proces znacznie przyspieszyć. Efektem będzie nie tyle więcej upadłości, co wnioski o ochronę prawną składane na znacznie wcześniejszym etapie kryzysu, co znacznie zwiększa szanse na uratowanie firmy i jej skuteczne uratowanie.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku