Iran mówi nie Rosji i OPEC

Minister energetyki Iranu nie weźmie udziału w rozmowach w Katarze, krajów OPEC i Rosji chcących zamrozić wydobycie ropy.

Publikacja: 15.04.2016 19:37

Iran mówi nie Rosji i OPEC

Foto: Bloomberg

Spotkanie w Doha odbędzie się w sobotę (17-go). Irański minister Bidżan Namdar Zangane nie pojawi się na nim, bowiem, jak podały dziś służby prasowe w Teheranie „minister ma w tym dniu inne wcześniej uzgodnione spotkania” – podała Gazeta.ru. Iran będzie reprezentował w katarze stały przedstawiciel w OPEC.

„Minister już ogłosił swoje stanowisko w czasie dwustronnych i wielostronnych spotkań z krajami OPEC i spoza organizacji. Iran nie podpisze się pod porozumieniem o zamrożeniu wydobycia” – głosi komunikat prasowy irańskiego resortu.

Irańskie pompy pracują pełną parą a eksport się rozpędza. W marcu eksport zwiększył się do 1,8 mln baryłek na dobę. Państwowy koncern paliwowy NIOC ogłosił plany zwiększenia wydobycia do 4 mld baryłek w tym roku; także eksport rośnie, bo nie brakuje chętnych na tanią irańską ropę.

Teheran celuje w wynik sprzed wprowadzenia zachodnich sankcji. W 2011 r pompował 3,6 mln baryłek na dobę co dawało mu drugą pozycję w OPEC po Arabii Saudyjskiej. Po wprowadzeniu sankcji w 2012 r wydobycie spadło do 2,7 mln baryłek – najniższego poziomu od ćwierćwiecza.

Wobec spodziewanego fiaska idei zamrożenia poziomu wydobycia, Rosja zmienia swoje stanowisko. Dziś minister finansów Anton Siłuanow zapowiedział, że obecne ceny ropy są dla rosyjskiej gospodarki „do przyjęcia”.

– Nie oczekujemy zmiany ceny, pomimo zbliżających się rozmów największych eksporterów. Gospodarka światowa zwalnia, zapasy ropy rosną i nie ma podstaw, by mówić o wzroście ceny ropy – dodał minister.

Surowce i Paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Surowce i Paliwa
Trump apeluje do Brytyjczyków o wycofanie się z wiatraków i powrót do ropy
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości