Reklama
Rozwiń

Jest kompromis w sprawie wielkości wydobycia ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie i kartel eksporterów ropy OPEC wypracowały kompromis, który pozwoli przedłużyć porozumienie OPEC+ do końca przyszłego roku.

Publikacja: 14.07.2021 16:41

Jest kompromis w sprawie wielkości wydobycia ropy

Foto: Bloomberg

„ZEA rozstrzygnęły spór z OPEC. Zjednoczone Emiraty Arabskie wyznaczą nową bazę dla produkcji na poziomie 3,65 mln baryłek dziennie” – dowiedziała się agencja Bloomberg. Nowa baza dla ZEA będzie obowiązywać od maja 2022 roku, czyli po zakończeniu obecnego okresu rozliczenia OPEC+.

Czytaj także: OPEC+: nie ma zgody, jest skandal

Obecnie bazowy poziom wydobycia ropy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 3,168 mln baryłek dziennie. Emiraty nalegały na podniesienie jej do 3,8 mln jako warunek przedłużenia umowy do końca 2022 roku.

W wyniku osiągniętego kompromisu, umowa OPEC+ w sprawie wielkości wydobycia czarnego złota w 23 krajach sojuszu, zostanie przedłużona do końca 2022 r. OPEC+ wkrótce wyznaczy nowy termin spotkania.

W maju 2020 r. w wyniku gwałtownego wyhamowania gospodarki światowej OPEC+ zmuszony został od zmniejszenia wydobycia o 9,7 mln baryłek na dobę. W miarę ustabilizowania sytuacji i odmrażania gospodarek ograniczenia były korygowane i od lipca 2021 r. wynoszą 5,76 mln baryłek dziennie. Bazą dla wszystkich jest wydobycie z października 2018 r., a dla największych eksporterów – Rosji i Arabii Saudyjskiej wielkość produkcji na poziomie 11 mln baryłek dziennie.

Czytaj także: Czy amerykański kontrakt ZEA pogrąży OPEC+?

Kwoty produkcyjne na sierpień są nadal na obecnym poziomie, gdyż OPEC+ na początku lipca nie był w stanie uzgodnić dalszych warunków umowy ze względu na stanowisko ZEA. Komitet sterujący sojuszu zalecił dalsze rozluźnianie ograniczeń produkcyjnych, zwiększając je miesięcznie w okresie sierpień-grudzień o 400 tys. baryłek dziennie.

Emiraty nie godziły się na zbyt, ich zdaniem, powolne, uwalnianie rynku ropy.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku