Darius Szilenskis dyrektor Klaipedos Nafta, państwowej firmy, do której należy terminal naftowy w Kłajpedzie, przyznał, że rok 2021 nie będzie dla firmy łatwy. Zdaniem litewskiego operatora, przetargi ogłoszone przez rafinerie białoruskie w styczniu zostały tak ustawione, by Kłajpeda nie była możliwą opcją eksportu białoruskich produktów naftowych.

– W 2021 roku nie spodziewamy się stabilnego przepływu białoruskich produktów przez terminal w Kłajpedzie, a to nieuchronnie oznacza dalszą presję na wyniki spółki – przyznał dyrektor cytowany w komunikacie firmy.

Po przyjęciu w sierpniu 2020 r pierwszego pakietu sankcji Unii wobec białoruskiego reżimu, Łukaszenko zapowiedział, że wydał rządowi nakaz reorientacji białoruskich przepływów towarowych z Litwy na Rosję.

""

Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin/AFP

energia.rp.pl

W grudniu spółka zależna białoruskiego koncernu naftowego BNK (UK) Limited poinformowała o czasowym wstrzymaniu eksportu produktów naftowych przez port w Kłajpedzie.

O tym, że Białoruś i Rosja podpiszą wkrótce międzyrządowe porozumienie o transporcie produktów naftowych przez porty rosyjskie, premier Białorusi Roman Gołowczenko, poinformował 26 stycznia w Moskwie po negocjacjach z rządem Rosji.

Przewiduje się, że towary białoruskich rafinerii będą transportowane koleją do portów Federacji Rosyjskiej. Pytanie brzmi – dlaczego do tej pory, pomimo zażyłości łączącej reżim białoruski z reżimem rosyjskim, cały białoruski transport towarowy szedł przez litewskie i w mniejszym stopniu łotewskie porty?

Odpowiedź nasuwa się sama. Usługi rosyjskich portów i transport kolejowy są dużo droższe od oferowanych w republikach nadbałtyckich. Do tego dochodzi różnica w jakości świadczonych usług i czasie transportu.

Jeżeli Rosja nie zgodzi się dotować białoruski eksport towarów, to za przeorientowanie, białoruskie rafinerie drogo zapłacą. Jak dotąd Mińsk nie informuje o kosztach podjętej decyzji. Przeładunek białoruskich towarów – głównie produktów rafineryjnych i nawozów sztucznych stanowił około 30 proc. obrotów portu w Kłajpedzie.

""

Bloomberg

energia.rp.pl