Coś się dzieje wokół Nord Stream 2

Rosyjski układacz rurociągów „Akademik Czerski płynie w kierunku duńskiej wyspy Bornholm. To u jej brzegów od blisko roku leży na dni niedokończony rosyjski gazociąg.

Publikacja: 26.10.2020 11:06

Coś się dzieje wokół Nord Stream 2

Foto: Bloomberg

Rosyjski statek wypłynął z Kaliningradu i kieruje się do niemieckiego portu Mukran, bazy logistycznej projektu gazociągu Nord Stream 2, informuje Reuters, powołując się na dane z systemu śledzenia statków Refinitiv Eikon. W tym samym kierunku zmierzają dwa inne rosyjskie statki zaopatrzeniowe „Finval” (zarejestrowany na Gazprombank Leasing) i „Umka”.

Wszystkie trzy jednostki cumowały dotąd w Kaliningradzie. Był tam również statek „Baltic Researcher”. W tym samym czasie „Finval” znajdował się w stanie „testowania”. Według ekspertów, świadczyło to, że także „Akademik Czerski” prowadził testy mające na celu przygotowanie do wznowienia układania ostatniego odcinka (160 km) gazociągu Nord Stream-2.

""

Budowa lądowego odcinka Nord Stream 2 /Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Za możliwą opcję dokończenia gazociągu uważa się wykorzystanie „Akademika Czerskiego”, ale zgłoszono konieczność doposażenia jednostki w celu realizacji zadań związanych z dokończeniem projektu.

Drugim kandydatem była barka kotwiczna „Fortuna”, ale jej właściciel – prywatna rosyjska firma, zapowiedział, że nie weźmie udziału w przedsięwzięciu. Planowano także zaangażować w budowę jednostki pomocnicze „Ostap Szeremet” i „Iwan Sidorenko”. Wszystkie jednostki wycofały się po ostatniej decyzji Białego Domu.

Przypomnijmy, że 20 października Departament Stanu USA zapowiedział rozszerzenie sankcji na gazociąg Nord Stream 2. Waszyngton zakazał dostarczania usług, towarów lub finansowania „modernizacji lub/i instalowania sprzętu” na statkach, które będą obsługiwać projekt.

Operator projektu – szwajcarska spółka Gazpromu Nord Stream 2 AG, doliczył się ponad 120 firm objętych nowymi, rozszerzonymi sankcjami USA.

Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Surowce i Paliwa
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów
Surowce i Paliwa
Ślimaczą się prace na największym złożu metali ziem rzadkich Rosji. Putin wściekły
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10