Bloomberg
Aktualizacja: 23.09.2023 04:04 Publikacja: 14.07.2020 14:04
Foto: energia.rp.pl
Bloomberg
energia.rp.pl
– Dostęp do paliw po konkurencyjnych cenach jest równie ważny dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Możemy zatwierdzić dzisiaj proponowane przejęcie Lotosu przez PKN Orlen, gdyż wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne oraz że połączenie nie spowoduje wzrostu cen ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach – powiedziała wiceprzewodnicząca komisji Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.
W wyniku postępowania wyjaśniającego Komisja wyraziła obawy, że transakcja w formie pierwotnie zgłoszonej zaszkodziłaby konkurencji, w szczególności na następujących rynkach:
– hurtowej sprzedaży paliw silnikowych w Polsce;
– dostaw detalicznych paliw silnikowych w Polsce;
– dostaw paliwa do silników odrzutowych w Polsce i Czechach;
– dostaw produktów powiązanych, takich jak różne rodzaje bitumu w Polsce.
W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował następujące zobowiązania:
– zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny, a jednocześnie zapewni dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej;
– zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki oraz budowa nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który – po ukończeniu budowy – zostałby przekazany temu operatorowi;
– uwolnienie większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską;
– zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe;
– sprzedaż wynoszącego 50 proc. udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP, dalsze prowadzenie dostaw dla tej spółki oraz udzielenie tej spółce dostępu do magazynów w dwóch portach lotniczych w Polsce;
– udostępnienie konkurentom w Czechach rocznie do 80 tys. ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej;
– zbycie dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce oraz dostarczenie nabywcy rocznie do 500 tys. ton bitumu/pozostałości ciężkich
Proces przejęcia Lotosu przez Orlen został zainicjowany już w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,2 proc. akcji. W lipcu 2019 r. płocka firma złożyła w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Już wówczas instytucja ta wyraziła liczne obawy. Najważniejsze dotyczyły tego, że transakcja może prowadzić do wyższych cen i mniejszego wyboru na stacjach paliw i na lotniskach. W wyniku fuzji w Polsce powstałby monopol w branży rafineryjnej.
PGNiG w 2016 r. zanotowało w Norwegii spadki.
energia.rp.pl
We wtorek PKN Orlen podpisał również list intencyjny ws przejęcia kontroli kapitałowej nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Proces przejęcia Lotosu przez Orlen został zainicjowany już w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,2 proc. akcji. W lipcu 2019 r. płocka firma złożyła w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Już wówczas instytucja ta wyraziła liczne obawy. Najważniejsze dotyczyły tego, że transakcja może prowadzić do wyższych cen i mniejszego wyboru na stacjach paliw i na lotniskach. W wyniku fuzji w Polsce powstałby monopol w branży rafineryjnej.
Rosyjski reżim rozgląda się za surowcami, które w krótkim czasie zastąpią utracony gazowy rynek, dając jeszcze wyższe zyski. Znalazł dwa takie minerały.
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedano w Europie ponad 77 tysięcy egzemplarzy tego modelu (dane Yato Dynamics). Puma pozostaje SUV-em wysoko ocenianym nie tylko przez dziennikarzy, lecz również przez klientów. Doceniliśmy ją za walory jezdne, mocne silniki i praktyczną kabinę. Jak przedstawia się aktualna oferta?
Jeszcze wczoraj Kreml zapewniał rodaków, że paliw jest w Rosji dostatek. Dziś zdecydował się na ograniczenie eksportu, bo galopujące ceny paliw na krajowym rynku, spowodowane niską podażą, wywołują coraz większe niezadowolenie społeczne.
W II kwartale wynik netto grupy Azoty był na minusie przekraczającym pół miliarda złotych. Szczególnie słabo wyglądał biznes nawozowy i chemiczny. Zarząd przekonuje, że w tym pierwszym następuje poprawa.
W sierpniu koncern wytworzył 251 tys. ton nawozów azotowych. To zwyżka o 5 proc. w ujęciu rok do roku. Co więcej, taka pozytywna zmiana ma miejsce pierwszy raz w tym roku.
Dwie platformy wiertnicze na Morzu Czarnym, które ukraińskie wojska odbiły właśnie od Rosjan, do zajęcia Krymu w 2014 r. należały do Naftogazu. Potem, wraz z całym krymskim majątkiem ukraińskiego koncernu, zawłaszczył je Gazprom.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Gaz, a szczególnie jego „zielone odmiany”, jak biogaz i zielony wodór, doskonale wpisuje się w realizację unijnych celów transformacji energetycznej, uważają przedstawiciele sektora z całej Europy.
Polski atom w technologii amerykańskiej przyspiesza. Po decyzji środowiskowej, czas teraz na decyzję lokalizacyjną, a po umowie o powołaniu konsorcjum, które będzie budować elektrownie jądrową na Pomorzu, trwa wyczekiwanie na umowę o projektowaniu elektrowni. Kolejnych decyzji można spodziewać się jeszcze przed wyborami, także tych dotyczących zgody Brukseli na pomoc publiczną dla finansowania elektrowni jądrowej.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, planowanej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Rosyjski reżim rozgląda się za surowcami, które w krótkim czasie zastąpią utracony gazowy rynek, dając jeszcze wyższe zyski. Znalazł dwa takie minerały.
Polski rynek wodoru używanego do celów transportowych cały czas jest w powijakach. Na koniec lipca było zarejestrowanych zaledwie 206 samochodów osobowych (FCEV) zasilanych tym paliwem.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa i Zastępca Sekretarza do spraw Energii USA, Kathryn Huff podpisały porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych.
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Rusza wsparcie z programu „Ciepłe Mieszkanie”.
Decyzji o umowie inwestycyjnej dla Rafako nie ma, podobnie jak decyzji ws. pomostowego wsparcia finansowego firmy. W innym wypadku spółka może rozpocząć procedurę rozpoczęcia procesu upadłości.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden, w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że pierwsza partia czołgów Abrams trafi na Ukrainę w przyszłym tygodniu.
Zwycięzcą Małej Gali jest „Kos” Pawła Maślony. Czy to przedsmak jutrzejszego dnia?
Ja to odbieram jako granie w drużynie Putina - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych o słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska nie przekazuje uzbrojenia na Ukrainę, bo teraz „sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń”.
Prawo i Sprawiedliwość rozpętuje bezprecedensową kampanię hejtu przeciw „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, bo pozytywne obietnice nie przyniosły efektów, a afera wizowa obnażyła hipokryzję partii rządzącej w sprawie migrantów.
W hotelu Intercontinental Warszawa odbyła się w piątek konferencja Business Centre Club: BCC For The Future. Liderzy Jutra, poświęcona wyzwaniom współczesnej przedsiębiorczości, trendom w biznesie przyszłości i metodom efektywnego zarządzania firmami
Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau, premier Kanady podpisali zmodernizowaną umowę o wolnym handlu między swoimi krajami podczas wizyty prezydenta kanady w Ottawie.
W wieku 98 lat zmarł w Rzymie były prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Był pierwszą głową Republiki, która została wybrana na dwie kadencje.
Podczas projekcji filmu "Zielona granica” w Białymstoku doszło do incydentu. Na sali kinowej obecna była reżyserka Agnieszka Holland. ”Pokaz próbowała zakłócić grupa chuliganów z wicemarszałkiem woj. podlaskiego" – podaje TOK FM.
Po udanym ataku Ukrainy na rosyjskie dowództwo w Sewastopolu ukraiński polityk Ołeksij Daniłow ocenił, że przyszłość Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej to dobrowolna albo przymusowa samolikwidacja.
Podczas gdy niebo nad Europą wciąż pozostaje zamknięte dla samolotów z Rosji, w środę z Moskwy do Hanoweru przylecieć miał prywatny odrzutowiec. W sieci pojawiły się spekulacje na temat tego, kto mógł być na jego pokładzie.
Franciszek nawoływał w piątek w Marsylii, aby „ratować osoby, którym grozi utonięcie, gdy zostaną porzucone na falach”. Papież podczas spotkania z przywódcami religijnymi poruszył kwestię narastającego niepokoju w Europie, związanego z dużą liczbą migrantów przybywających drogą morską z Bliskiego Wschodu i Afryki.
- Będziemy bronić w obecnym kontekście geopolitycznym wszystkich naszych racji i wiemy, jak te racje należy ukształtować - powiedział podczas wiecu w Świdniku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do słów Wołodymyra Zełenskiego, które padły na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Trwa bezprecedensowy atak polityków Zjednoczonej Prawicy na Agnieszkę Holland, autorkę „Zielonej granicy”.
Jak ocenił podczas spotkania z mieszkańcami Szczecina prezydent Rafał Trzaskowski, „kampania PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego jest oparta tylko i wyłącznie na hejcie, szczuciu na innych ludzi, manipulacji i kłamstwie”.
Polski atom w technologii amerykańskiej przyspiesza. Po decyzji środowiskowej, czas teraz na decyzję lokalizacyjną, a po umowie o powołaniu konsorcjum, które będzie budować elektrownie jądrową na Pomorzu, trwa wyczekiwanie na umowę o projektowaniu elektrowni. Kolejnych decyzji można spodziewać się jeszcze przed wyborami, także tych dotyczących zgody Brukseli na pomoc publiczną dla finansowania elektrowni jądrowej.
Prezydent USA Joe Biden obiecał Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Stany Zjednoczone dostarczą niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu (ATACMS) - twierdzi NBC News, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Aleksandra Wiśniewska to łódzka kandydatka do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej, której dobre imię jako obywatela, ale także polityka zostało naruszone w ostatnich dniach przez z jednego z członków Klubu Gazety Polskiej.
Obiekt o powierzchni 79 tys. mkw. dla ECE Work & Live w pobliżu Kątów Wrocławskich wybuduje Atlas Ward Polska. Hala ma być certyfikowana w systemie BREEAM na poziomie Excellent.
Jak nieoficjalne dowiedziało się RMF FM, we Wrocławiu doszło do napadu na bank. Ma trwać policyjna obława.
W pięciu spotkaniach w różnych miastach w kraju weźmie udział ponad 1300 licealistów i studentów, którzy będą debatować z przedstawicielami świata nauki, biznesu, sportu, kultury i samorządów lokalnych. Pierwsze z serii jesiennych wydarzeń edukacyjnych organizowanych w ramach ogólnopolskiej Akcji Inspiracji odbyło się 18 września w Lublinie.
„Święto ognia” to film Kingi Dębskiej, który ubiega się o Złotego Lwa podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - To film o tym, żebyśmy otworzyli się na świat i ludzi, którzy mogą być inni od nas, inaczej postrzegać rzeczywistość i mogą mieć swoje racje - mówi Kinga Dębska.
Rian Johnson, twórca cyklu „Na noże” i nowego serialu „Poker Face”, wyrasta na najbardziej rozchwytywanego filmowca w streamingach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas