Świeży oddech Wysp Owczych

Do 2030 r wulkaniczne wyspy na północnym Atlantyku mają być niezależne od paliw kopalnych. Dzięki czemu stałyby się najbardziej ekologicznym archipelagiem świata.

Publikacja: 15.04.2017 12:01

Świeży oddech Wysp Owczych

Foto: Fotolia

Wyspy Owcze zamieszkuje ok. 45 tysięcy ludzi. Formalnie należą do Danii, ale mają silną autonomię – nie należą do Unii, mieszkańcy posługują się własnym pieniądzem (korona faryjska równa koronie duńskiej), mówią we własnym języku. Mają swój rząd i parlament a Kopenhaga może decydować jedynie w sprawach polityki zagranicznej i obronnej.

Zielony cel

Od dziesięcioleci Wyspy podążają własną drogą. Stolica – Torshaven była pierwszą w Europie z darmowym transportem publicznym. W 1996 r po raz pierwszy przyleciałam w to niezwykłe miejsce, by napisać reportaż o mieszkających tam Polakach (wtedy było ich jakieś pół setki w tym trener piłkarski; w latach 80-tych Wyspy Owcze i tamtejsze zakłady rybne były popularnym celem polskiej emigracji zarobkowej).

Potem wracałam jeszcze kilka razy, by wędrować po górach, odwiedzać samotne wioski i podglądać ptasie kolonie na klifach. Mogłam też obserwować, jak zmieniały się Wyspy. Przybywało nowych tuneli łączących odosobnione osady; zbudowany został podmorski tunel na wyspę Vagar, na której jest lotnisko; coraz więcej też było inwestycji w ochronę środowiska i czystą energię.

W 2015 r osiągnięto zmniejszenie o połowę zużycia ropy naftowej na potrzeby ogrzewania. A najnowszy cel to całkowita niezależność od paliw kopalnych na potrzeby produkcji energii w 2030 roku.

Jak podaje rządowy portal ekologiczny stateofgreen.com grupa robocza z Wysp Owczych i Danii oceniła sposoby osiągnięcia celu. Eksperci przedstawili także kilka propozycji dotyczących uniknięcia importu paliw kopalnych na potrzeby energetyczne już w 2030 roku poprzez wykorzystanie turbin wiatrowych, paneli słonecznych, elektrowni pływowych, akumulatorów i systemów pomp.

Pompy ciepła i samochody elektryczne

Zużycie energii na Wyspach Owczych wynosi około 315 tys. MWh rocznie i według jednego ze „scenariuszy minimum” może osiągnąć 410 tys. MWh w 2025 roku. Scenariusz bazuje na rządowych planach na okres od 2015 roku, które przewidują, że do końca 2025 roku połowa energii grzewczej będzie uzyskiwana dzięki elektrycznym pompom ciepła, a mieszkańcy będą korzystać z około 3,4 tys. samochodów elektrycznych.

W przypadku „scenariuszy maksimum”, zużycie energii może w 2030 roku osiągnąć 575 tys. MWh, gdyż mieszkańcy wysp zrezygnują z elektrowni wykorzystujących ropę naftową oraz samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Scenariusze maksimum opierają się na optymistycznych prognozach przewidujących, że w 2030 roku cała energia grzewcza produkowana będzie przez pompy elektryczne, a po wyspach będzie jeździć ok 25,5 tys. elektrycznych samochodów.

Rosnące zużycie prądu będzie można pokryć dzięki wykorzystaniu różnorodnych źródeł energii odnawialnej. Jedną z możliwych kombinacji jest zwiększenie mocy turbin wiatrowych z 18,6 MW do 72 MW w 2030 roku oraz uzupełnienie systemu o dwie nowe na Wyspach metody produkcji. Jest to stopniowa rozbudowa elektrowni słonecznych o łącznych zdolnościach produkcyjnych na poziomie 30 MW, a także budowa nowej elektrowni pływowej o zdolnościach produkcyjnych nieprzekraczających 60 MW.

Dzięki większej liczbie turbin wiatrowych, paneli słonecznych i energii z wody, znaczna część produkcji prądu będzie uzależniona od warunków meteorologicznych, pór roku oraz konkretnych godzin w ciągu dnia i nocy.

Zdaniem Jorgena S. Christensena, dyrektora ds. badań i technologii z Duńskiego Stowarzyszenia Energetycznego, nie ma przeszkód technicznych, które uniemożliwiałyby Wyspom Owczym uniezależnienie się od paliw kopalnych do 2030 roku, dzięki czemu stałyby się najbardziej ekologicznym archipelagiem na świecie.

Surowce i Paliwa
Prezes Orlenu: To największa afera gospodarcza w Polsce
Surowce i Paliwa
Najwierniejszy partner Gazpromu oraz międzynarodowi arbitrzy są zastraszani przez Kreml
Surowce i Paliwa
Bogactwa naturalne Ukrainy: Donald Trump chce wszystkich, nie dając w zamian nic
Surowce i Paliwa
Dyrektor największej fabryki cynku w Rosji nie żyje. Postrzelił się przypadkiem?
Surowce i Paliwa
Zarząd KGHM-u szykuje wieloletni plan inwestycji w rozwój