Irańska ropa groźna dla Rosji

Co najmniej 153 mln dolarów wyniosą starty Rosji po pełnym powrocie Iranu na rynek ropy. Polem bitwy będzie Europa.

Publikacja: 14.11.2015 10:57

Irańska ropa groźna dla Rosji

Foto: Bloomberg

Rosyjskie straty policzyła firma konsultingowa KBC. Przychody ze sprzedaży tylko w Europie Wschodniej spadną o 153 mln dol., po całkowitym zdjęciu sankcji z Teheranu. Ta kwota to około 0,4 proc. od całych rocznych dochodów Rosji z eksportu ropy i gazu.

Zdaniem Ehsana-ul-Haqa analityka KBC, z którym rozmawiała agencja Bloomberg, napływ irańskiej ropy spowoduje dalszy spadek cen nie tylko we wschodniej części Starego Kontynentu, ale i w północno-zachodniej.

Obecnie Rosjanie sprzedają swoją ropę marki Urals średnio o 80 centów taniej od ropy marki Brent. Jednak gdy ruszą dostawy z Iranu, zniżka wzrośnie w 2016 r do 1,5 dol.. A to oznacza spadek przychodów Rosji o 420 tys. dol. dziennie.

Rosja jest zależna od sprzedaży swojego surowca na Stary Kontynent. Obecnie na Europę przypada 70 proc. eksportu ropy rosyjskiej. Niedawno Polska i Szwecja – tradycyjne rosyjskie dominia surowcowe, rozpoczęły eksport ropy z Arabii Saudyjskiej. Jednak to nie królestwo Saudów jest tu prawdziwym wyzwaniem. Arabowie wykazują ograniczone zainteresowanie Europą, bo w Azji uzyskują wyższe ceny i popyt, a dostawy są prostsze logistycznie.

Zagrożenie dla rosyjskiej pozycji nadciąga z Iranu. Kraj planuje zwiększyć pompowanie o 0,5 mln baryłek dziennie (bd). Według Banku Światowego będzie to nawet 1 mln bd, co spowoduje spadek cen o 10 dol./baryłka.

Sankcje całkowicie mogą zostać zdjęte już 15 grudnia. A to oznacza, że w pierwszej połowie 2016 r irańska ropa będzie coraz mocniej obecna na rynkach świata, w tym w Europie, która jest na celowniku irańskich firm.

Mehdi Varzi były irański dyplomata i szef firmy konsultingowej Varzi Energy potwierdził Bloombergowi, że plany Teheranu o zwiększeniu wydobycia i eksportu oznaczają „poszukiwanie nowych rynków zbytu i będą to także te, które tradycyjnie obsługuje Rosja”.

Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii