Orlen szuka wykonawcy modernizacji elektrociepłowni w Trzebini

Na przełomie 2015 i 2016 r. planowane jest zawarcie kontraktu na przebudowę i modernizację elektrociepłowni w Trzebini (Małopolskie), należącej do Orlen Południe, spółki z grupy PKN Orlen. Trwa już proces wyboru wykonawcy inwestycji.

Publikacja: 31.10.2015 12:49

Orlen szuka wykonawcy modernizacji elektrociepłowni w Trzebini

Foto: 123rf.com

PAP

Moc elektryczna po przebudowie elektrociepłowni wynosić będzie ok. 15 MWe, a jej moc cieplna po modernizacji osiągnie ok. 70 – poinformowało biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące przedsięwzięcia. „Projekt ma kluczowe znaczenie dla grupy Orlen Południe w kontekście zabezpieczenia dostaw ciepła procesowego i możliwości rozwojowych zakładu w Trzebini” – podkreślił płocki koncern.

PKN Orlen podał, iż w ramach planowanej inwestycji „obecnie trwa proces zakupowy, który jest na etapie wyboru oferenta do negocjacji na wyłączność”. „Spodziewamy się zawarcia kontraktu ma przełomie 2015 i 2016 r. Okres realizacji będzie natomiast zależny od wybranej oferty, jednak zgodnie z wymaganiami nie powinien być dłuższy niż 28 miesięcy” – zapowiedziała spółka.

Orlen Południe to spółka działająca od początku 2015 r. po konsolidacji Rafinerii Trzebinia oraz Rafinerii Nafty Jedlicze, należących do grupy kapitałowej PKN Orlen. Celem połączenia obu podmiotów – jak informował wówczas płocki koncern – było m.in. „optymalne wykorzystanie posiadanych przez nie aktywów”.

PKN Orlen rozpoczął we wrześniu budowę bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe na terenie głównego zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, zapowiadając, że produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną ruszy tam na koniec 2017 r. Wytwarzane para i energia elektryczna będą dostarczane do kompleksu rafineryjno-petrochemicznego płockiego koncernu, natomiast nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. To jedna ze strategicznych inwestycji PKN Orlen w segmencie energetycznym.

Drugie, podobne przedsięwzięcie płocki koncern realizuje od 2013 r. we Włocławku. Wybudowany tam blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe ma zostać oddany do eksploatacji w II kwartale 2016 r. i ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych dla spółki Anwil z grupy PKN Orlen. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny. Wykonawcą inwestycji, wartej 1,4 mld zł, jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin.

Zgodnie z założeniami strategii PKN Orlen na lata 2014-17, z końcem tej perspektywy grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay