Gazprom zakończył Turecki Potok

Bloomberg

Szwajcarski wykonawca położył już całą podmorską część gazociągu Gazpromu do Turcji w granicach rosyjskich wód terytorialnych. Teraz prace weszły na wody tureckie.

„4 listopada 2017 r pierwsza nitka morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok dotarła do ekonomicznej strefy Turcji. Pioneering Spirit, największy na świecie statek do układania rur na morskim dnie przekroczyło granicę wód terytorialnych Rosji i Turcji. A to oznacza, że budowa dwóch nitek gazociągu po stronie rosyjskiej została zakończona” – głosi komunikat South Stream Transport B.V. (spółka zależna Gazpromu, która realizuje inwestycję), cytowany przez agencję Prime.

W sumie Gazprom zbudował 448 km dwóch nitek Tureckiego Potoku. „W czasie krótszym niż pół roku zostało położone blisko 25 proc. części podmorskiej gazociągu. Jest to zgodne z harmonogramem budowy. Oczekujemy, że przesył gazu gotowym gazociągiem Turecki Potok rozpocznie się w grudniu 2019 r”.

Statek Pioneering Spirit należy do szwajcarskiej firmy Allseas, która ma kontrakt na budowę gazociągu. Średnia prędkość układania rur na dnie Morza Czarnego wynosi 4 km dziennie. Rekord padł 1 listopada, kiedy Szwajcarzy ułożyli 5,15 km gazociągu. Dno morskie na granicy wód Rosji i Turcji znajduje się ponad 2 kilometry (dokładnie 2171 m) poniżej poziomu morza. To najgłębsza a zarazem najtrudniejsza część budowy.

Projekt Turecki Potok zakłada budowę dwóch nitek z Rosji bezpośrednio do Turcji, pozwoli to na przesył w sumie ponad 31 mld m3 gazu rocznie. Pierwsza nitka (15,75 mld m3) jest przeznaczona wyłącznie an rynek turecki. Zakończenie jej budowy jest planowane w marcu 2018 r. Druga ma zaopatrywać kraje południowej i południowo-wschodniej Europy i być gotowa w 2019 r.

Mogą Ci się również spodobać

Klienci niechętni zmianom

Mniej gospodarstw zmienia dostawcę prądu. Winny jest brak atrakcyjnych ofert. W styczniu i lutym ...

Wybuch w elektrowni. Nie ma prądu w Azerbejdżanie

Rekordowe upały są przyczyną największej awarii w energetyce Azerbejdżanu. Bez prądu pozostaje większość kraju ...

Pierwszy lot samolotu elektrycznego w Finlandii

Pipistrel Alpha Electro to pierwszy samolot elektryczny, który odbył swój dziewiczy lot w Finlandii. ...

Kraje rozwijające się są liderami transformacji energetycznej

Urugwaj, Kenia, nawet Chiny stają się światową awangardą pod względem OZE. Cóż, nie mają ...

Już ponad dwieście stacji Moya

Szósta co do liczebności sieć sprzedaży detalicznej paliw płynnych w Polsce chce w ciągu ...

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną ...