700 mln zł odpisów w Tauronie

Bloomberg

Tauron poinformował o planach dokonania odpisów na kwotę 0,7 mld zł.

Na tę kwotę składają się odpisy dotyczące farm wiatrowych w wysokości około 0,5 mld zł oraz odpisy dotyczące majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokości około 0,2 mld zł.

Obniżą one wynik pierwszego półrocza 2016 r. w segmencie wytwarzania o ok. 0,6 mld zł. Z kolei odpisy z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółkach zależnych obciążą jednostkowy wynik netto Tauronu na kwotę ok. 1 mld.

Konieczność dokonania odpisów spółka tłumaczy wynika przede wszystkim z uwzględnienia w testach niekorzystnych dla wytwórców energii elektrycznej zmian w otoczeniu rynkowym, takich jak spadek cen zielonych certyfikatów oraz nowych uregulowań w obszarze OZE. Wartość odpisu dotyczącego źródeł konwencjonalnych – jak czytamy w komunikacie spółki – wynika z utrzymującego się niekorzystnego trendu w zakresie cen energii elektrycznej i przewidywanej wyższej podaży energii ze źródeł konkurencyjnych wobec krajowej energetyki węglowej.

Jednocześnie Tauron uwzględnił wpływ wprowadzenia mechanizmu tzw. rynku mocy. Z jednej strony wpłynie to na zmniejszenie przepływów pieniężnych tworzących wartość odzyskiwalną poszczególnych jednostek, ale z drugiej powoduje odwrócenie utworzonych wcześniej odpisów z tytułu utraty wartości aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

Przypomnijmy, że katowicki koncern w wynikach 2015 r. uwzględnił odpis na ok. 3,6 mld zł z tytułu utraty wartości majątku konwencjonalnego, w tym bloków o mocach 150 i 200 MW, oraz jednostek ko generacyjnych i na biomasę.

Mogą Ci się również spodobać

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

Rekordowy rok w PKN Orlen

W płockim koncernie 2017 r. zaowocował wieloma rekordami. Ostanie miesiące nie były już jednak ...

Decyzja o atomie do końca marca

Rozmowy o wdrożeniu energetyki jądrowej w Polsce są już na ostatniej prostej. – Weryfikacja ...

Ofiara z kozła nie zatrzyma cen prądu

Hasło z billboardów opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej „PiS wziął miliony, a prąd jest drogi jak ...

Głosowanie nad emisją w Tauronie przesunięte

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Tauronu postanowiło wydłużyć przerwę w obradach. Termin nowego posiedzenia wyznaczono na ...

Lotos wypłaci dywidendę

Zarząd chce aby na każdą akcje przypadło po 1 zł. Jeśli walne zgromadzenie zaakceptuje ...