PKN Orlen ma umowę na sprzedaż propylenu

Bloomberg

Koncern pozyskał już kupca na dodatkową produkcję z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku. Roczna wartość kontraktu wyniesie około 350 mln zł.

PKN Orlen podpisał umowę z Basell Orlen Polyolefins na sprzedaż do 100 tys. ton propylenu rocznie. Dostawy ruszą po uruchomieniu produkcji z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku, co ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku. Koncern roczną wartość kontraktu szacuje na około 350 mln zł. Kontrakt został zawarty na czas trwania umowy joint venture, na podstawie której w 2002 r. utworzono Basell Orlen Polyolefins. W praktyce oznacza to, że obowiązuje do dnia, do którego będzie funkcjonował ten podmiot. PKN Orlen posiada w Basell Orlen Polyolefins 50 proc. udziałów. Reszta należy do międzynawowego koncernu Lyondell Basell Industries.

– Już teraz zapewniliśmy sprzedaż wolumenu budowanej instalacji metatezy by zabezpieczyć pełne wykorzystanie jej przyszłych mocy wytwórczych. W konsekwencji Basell Orlen Polyolefins będzie mógł zaplanować intensyfikację swojej produkcji w zakresie polipropylenu – twierdzi cytowany w komunikacie Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. energetyki PKN Orlen oraz przewodniczący rady nadzorczej Basell Orlen Polyolefins. Dodaje, że podpisany kontrakt jest elementem strategii płockiego koncernu w zakresie rozwoju petrochemii i wykorzystaniem synergii z Basell Orlen Polyolefins.

Nowa instalacja metatezy będzie wytwarzała propylen o tzw. jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi w grupie PKN Orlen 450 tys. ton propylenu rocznie. Realizowany projekt podniesie moce wytwórcze do 550 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji wyniesie około 400 mln zł.

Basell Orlen Polyolefins posiada w Płocku instalacje o łącznych mocach wytwórczych na poziomie 820 tys. ton. W tym wolumenie 400 tys. ton stanowi polipropylen, powstający na bazie propylenu. Z kolei 420 tys. ton to produkcja polietylenu. Produkty Basell Orlen Polyolefins są dystrybuowane zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych.

Z danych PKN Orlen i firmy Polyglobe wynika, że największym europejskim producentem polipropylenu jest Lyondell Basell Industries, posiadający zdolności produkcyjne na poziomie około 2,4 mln ton na rok, co daje mu pozycję niekwestionowanego lidera rynku z udziałami wynoszącymi 20,4 proc. Koncern posiada zakłady w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Z kolei łączne moce produkcyjne grupy PKN Orlen z zakładami w Polsce i Czechach wynoszą około 480 tys. ton na rok, co daje jej 4,2-proc. udział w europejskim rynku. W przypadku obu koncernów uwzględniono, że mają po połowie udziałów w Basell Orlen Polyolefins.

Mogą Ci się również spodobać

Kilka pytań do PGNiG

Panowie, gdzie ta dywersyfikacja źródeł dostaw gazu? Dlaczego kupujecie coraz więcej z Gazpromu? Po ...

Gazprom lepszy od Exxonu

Rosyjski koncern otwiera zestawienie 25 największych pod względem wydobycia paliwowych publicznych koncernów świata. Ranking ...

Będzie większy nacisk na surowce

Poznańska grupa energetyczna pracuje nad aktualizacją strategii. Bo tę ogłoszoną we wrześniu nowy zarząd ...

Ropa najdroższa od trzech lat

Obawy przed amerykańsko-rosyjskim starciem w Syrii podsyciły zwyżkę cen ropy naftowej. Cena ropy gatuntku ...

Gorsze perspektywy dla PGE

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się w 2016 roku istotnego spadku EBITDA w segmencie wytwarzania ...

INSTEX uderzy w USA

Niemcy, Francja i Wielka Brytania stworzyły specjalny mechanizm rozliczeń z Iranem omijający amerykańskie sankcje. ...