Rosyjscy nafciarze bez pieniędzy

Bloomberg

Koncerny wydobywcze nie mają już środków na bieżącą działalność.

– Już dziś nafciarze nie mają żadnych pieniędzy. Wszystko, co zarobią, wydają na inwestycje na utrzymanie produkcji. Jeżeli przestaniemy je wydawać, to ogromna liczba tzw. monomiast (gdzie koncern jest jedynym pracodawcą – red.) upadnie. Szczególnie te związane z metalurgią, przemysłem lekkim, produkcją i układaniem rurociągów czy przemysłem maszynowym. Dziś niczego nie oszczędzamy, bilanse mamy przejrzyste – ostrzegł Wagit Alekpierow, prezes i główny akcjonariusz Łukoilu (22,94 proc. akcji), największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji, w wywiadzie dla gazety RBK podczas forum w Davos.

Jego zdaniem jedyną radą na pogłębiający się kryzys w branży jest szybka prywatyzacja. – Od lat 90. niczego nowego tu nie wymyślono. Przeprowadzona wtedy prywatyzacja stała się impulsem do wzrostu wydobycia ropy i inwestycji. Oczywiście Ministerstwu Finansów łatwiej jest zwiększyć obciążenia podatkowe branży. To proste rozwiązanie, by zapełnić kasę, ale to doprowadzi do katastrofy – dodał prezes Łukoilu. Jego zdaniem prywatyzować trzeba Rosneft, Transneft i Basznieft.

Łukoil przygotował się na trzy warianty sytuacji na rynku ropy: ceny 30 dol. za baryłkę jako realnej, 40 dol. – optymistycznej i 20 dol. – kryzysowej. Jeżeli ropa będzie po 30 dol., to Łukoil będzie musiał zmniejszyć inwestycje zaplanowane na 8,5 mld dol. o 1,5 mld dol. Przy najniższej cenie inwestycje spadną o jedną czwartą.

Łukoil ma największe doświadczenie w morskim wydobyciu, ale wciąż nie jest wpuszczany przez rząd na arktyczne złoża szelfu Rosji. Stanął więc do przetargu o złoże na dnie Morza Barentsa, ale na wodach Norwegii, i został zakwalifikowany jako firma klasy A, czyli najwyższej.

Mogą Ci się również spodobać

Petrolinvest znowu przesuwa sprzedaż Emby

Datę finalizacji umowy wyznaczono na koniec kwietnia. Powodem jest konieczność złożenia nowych dokumentów niezbędnych ...

Ruszyły konsultacje krajowego planu na rzecz energii i klimatu

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje publiczne „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata ...

Związkowcy Enei też nie chcą Ostrołęki

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników grupy Enea pozwał spółkę za podjętą przez walne zgromadzenie ...

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...

Grupa Lotos planuje duże akwizycje

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Lotos ma apetyt na zakupy Wydobycie ...

Czarne chmury nad Śląskiem

Do 2030 roku w tym regionie pracę w sektorze węglowym może stracić nawet 41 ...