Kto kupuje ropę i paliwa od Daesh

Bloomberg

Przynajmniej pół miliarda dolarów rocznie zarabia Daesh na handlu ropą naftową. To i tak mniej, niż wcześniej, przed nalotami francuskimi i amerykańskimi.

Lwia część tej kwoty pochodzi z budżetu rządu syryjskiego prezydenta Baszara al Assada. To Syria jest największym klientem i kupuje tak samą ropę, jak i paliwa. Według informacji Departamentu Skarbu USA, Daesh uzyskuje z handlu przynajmniej 40 mln dolarów miesięcznie, ale są miesiące, kiedy ta kwota jest wyższa. Na początku roku wynosiła przynajmniej 2- 2,5 mln dol. dziennie, ale handel stał się znacznie trudniejszy, kiedy po atakach w Paryżu Francuzi i Amerykanie rozpoczęli bombardowania pól naftowych i cystern.

— To jeden z największych dostawców ropy i paliw dla reżimu Assada — uważa Adam Szubin z Departamentu Skarbu. — To prawda jedni i drudzy próbują się nawzajem powyrzynać, ale nie przeszkadza im to w ożywionym handlu — mówił Szubin podczas konferencji w londyńskim Chatham House w ostatni piątek.

Jego zdaniem obie strony handlują nie tylko ropą. A dostawy ropy i produktów petrochemicznych pochodzące z ruchomych rafinerii sprzedawane są rządowi w Damaszku, syryjskim Kurdom oraz Turkom, równie chętnie zarabiającym na handlu ropą.

Jak takiemu handlowi można zapobiec? Trzeba zacząć od uszczelnienia granicy syryjsko-tureckiej. Wiadomo, że Turcy także handlują z Daesh na potęgę, a terroryści z powodzeniem nie tylko sprzedają im ropę, ale i „podłączają się” do rurociągów. W ostatnich dniach Rosjanie oskarżyli nawet syna prezydenta Turcji, Bilala Erdogana, że jest „ministrem ds. ropy Daesh”.

Turcy zaprzeczyli, ale zdaniem Szubina gdyby granica turecko-syryjska była szczelniejsza, islamiści mieliby większy problem ze sprzedażą surowca. Najczęściej do transportu ropy wykorzystywane jest przejście Bab al-Salama, będące głównym przejściem granicznym między terytorium kalifatu i Turcją, gdzie ustawiają się kolejki cystern. Z kolei w drugą stronę jadą ciężarówki z jedzeniem i artykułami przemysłowymi, które transportowane są do zajętego przez islamistów Aleppo. Tą samą idzie jeszcze przemyt z Syrii do Turcji, jak chociażby papierosów, które kosztują po 50 centów za paczkę. Ropa transportowana jest również podziemnymi rurociągami i na przykład tureckie miasteczko Besaslan położone tuż przy granicy korzysta wyłącznie z tego źródła zaopatrzenia.

Po obydwóch stronach granicy islamiści i pośrednicy mają niepisane umowy z właścicielami stacji benzynowych, którzy chętnie korzystają z niedrogich dostaw.

— Turcy mogliby w tej sprawie zrobić wiele więcej. I przecież nie chodzi tylko o pieniądze, ale i to, że skoro granica jest nieszczelna, to z łatwością mogą się tamtędy przedostać zamachowcy — mówił Szubin i nie ukrywał, że wspólnie z rządem irackim Waszyngton stara się uniemożliwić islamistom dostęp do systemów bankowych.

— Wspólnie z Irakijczykami zamknęliśmy już kilkanaście banków, które pomagały islamistom — ujawnił Szubin. Wcześniej jednak z banków irackich i syryjskich zrabowali oni przynajmniej miliard dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

Wytwarzanie pogrążyło wyniki Energi w III kwartale

Gdańska Energa w III kwartale tego roku zarobiła na czysto 166,2 mln zł wobec ...

Rosneft wyssie ruble z rynku

Transakcja wykupu przez paliwowego giganta własnych akcji od skarbu państwa wyssie z rynku tyle ...

Przypłynął 50. statek z LNG

W niedzielę metanowiec Iberica Knutsen dostarczył do Świnoujścia skroplony gaz ziemny. Tym samym łączna ...

Tania ropa to nie tylko korzyści

Naszym celem nigdy nie jest wpływanie na kurs euro – zapewnia prezes Narodowego Banku ...

Rosyjscy nafciarze bez pieniędzy

Koncerny wydobywcze nie mają już środków na bieżącą działalność. – Już dziś nafciarze nie ...

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Coraz więcej ludzi w megamiastach

Już w 2030 roku około 9 proc. mieszkańców Ziemi zamieszka w zaledwie 41 „megamiastach”. ...