Paliwowa panika na Krymie

123RF

Kilometrowe kolejki ustawiają się przed stacjami paliw na Krymie. Według Moskwy benzyny starczy półwyspowi na 18 dni a oleju na 26 dni.

Dystrybutorzy paliw na Krymie podpisali z tamtejszymi władzami porozumienie, w którym zobowiązali się do nie podnoszenia cen paliw. Ma ono obowiązywać do czasu odwołania stanu wyjątkowego, wprowadzonego od poniedziałku, po niedzielnym odcięciu półwyspu od zasilania z Ukrainy.

Jak informuje korespondentka agencja TASS, przed stacjami benzynowymi tworzą się długie kolejki, z powodu „paniki społeczeństwa”, ale zawyżania cen nie ma.

– Według stanu na czwartek rano pracowało 204 stacje benzynowe. Do obiadu stały już tam kolejki będące wynikiem paniki i gromadzenia zapasów przez ludność – relacjonowała na posiedzeniu sztabu kryzysowego prokurator Natalia Pokłonskaja.

Nocą ze środy na czwartek rosyjskie władze Krymu podpisały porozumienie z największymi firmami handlującymi paliwami na półwyspie. Oprócz zgody na niepodnoszenie cen, dostawcy paliw muszą utworzyć zapasy na co najmniej 20 dób a także zapatrzeć swoje stacje benzynowe w agregaty prądotwórcze. Pozwolą one pracować i tankować, pomimo że od niedzieli na większej części półwyspu nie ma prądu lub jest on dostępny w określonych godzinach.

Taka sytuacja może potrwać długo, bowiem strona ukraińska wciąż nie przywróciła zasilania, po tym jak w niedzielę eksplozje uszkodziły dwie z czterech magistrali dostarczających Krymowi ponad 80 proc. potrzebnej energii.

W czwartek Ukrenergo poinformował, że wycofuje brygady remontowe wobec uniemożliwiania ich pracy przez grupy „aktywistów”. Są to w większości krymscy Tatarzy, którzy musieli uciekać z ojczyzny po aneksji terytorium przez Rosję w marcu 2014 r. Teraz domagają się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych na Krymie. Do tego czasu nie dopuszczą do remontu.

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

Polska nie wykona celu dla odnawialnych źródeł energii

Polska wysłała do Komisji Europejskiej projekt krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Jak ...

Energia odnawialna wciąż na cenzurowanym

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Energii nie planuje podnieść znacząco obowiązku dotyczącego zużycia zielonej energii. Na 2018 r. wyznaczono ...

Ceny ropy i paliw nadal mogą się mocno zmieniać

W najbliższych tygodniach kierowcy nie powinni się obawiać podwyżek. Później istnieje jednak duża groźba ...

PGE nagrodzi akcjonariuszy, ale dywidenda będzie minimalna

Zarząd PGE rekomenduje wypłatę 1,72 mld zł dywidendy, czyli 0,92 zł na akcję – ...

Hiszpanie rezygnują z wenezuelskiej ropy

Kolejny klient reżimu Maduro wycofuje się z rynku. Hiszpański Repsol wstrzymał operacje z państwowym ...