Paliwowa panika na Krymie

123RF

Kilometrowe kolejki ustawiają się przed stacjami paliw na Krymie. Według Moskwy benzyny starczy półwyspowi na 18 dni a oleju na 26 dni.

Dystrybutorzy paliw na Krymie podpisali z tamtejszymi władzami porozumienie, w którym zobowiązali się do nie podnoszenia cen paliw. Ma ono obowiązywać do czasu odwołania stanu wyjątkowego, wprowadzonego od poniedziałku, po niedzielnym odcięciu półwyspu od zasilania z Ukrainy.

Jak informuje korespondentka agencja TASS, przed stacjami benzynowymi tworzą się długie kolejki, z powodu „paniki społeczeństwa”, ale zawyżania cen nie ma.

– Według stanu na czwartek rano pracowało 204 stacje benzynowe. Do obiadu stały już tam kolejki będące wynikiem paniki i gromadzenia zapasów przez ludność – relacjonowała na posiedzeniu sztabu kryzysowego prokurator Natalia Pokłonskaja.

Nocą ze środy na czwartek rosyjskie władze Krymu podpisały porozumienie z największymi firmami handlującymi paliwami na półwyspie. Oprócz zgody na niepodnoszenie cen, dostawcy paliw muszą utworzyć zapasy na co najmniej 20 dób a także zapatrzeć swoje stacje benzynowe w agregaty prądotwórcze. Pozwolą one pracować i tankować, pomimo że od niedzieli na większej części półwyspu nie ma prądu lub jest on dostępny w określonych godzinach.

Taka sytuacja może potrwać długo, bowiem strona ukraińska wciąż nie przywróciła zasilania, po tym jak w niedzielę eksplozje uszkodziły dwie z czterech magistrali dostarczających Krymowi ponad 80 proc. potrzebnej energii.

W czwartek Ukrenergo poinformował, że wycofuje brygady remontowe wobec uniemożliwiania ich pracy przez grupy „aktywistów”. Są to w większości krymscy Tatarzy, którzy musieli uciekać z ojczyzny po aneksji terytorium przez Rosję w marcu 2014 r. Teraz domagają się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych na Krymie. Do tego czasu nie dopuszczą do remontu.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen uruchomi sieć stacji na Słowacji

Na przełomie marca i kwietnia zacznie funkcjonować pierwszy obiekt prowadzący detaliczną sprzedaż paliw pod ...

Naftowy gigant mocno zaciska pasa. ExxonMobil zwolni pracowników

Wieloletni lider energetycznych rankingów ma duże problemy finansowe. Szykuje wielkie zwolnienia i rezygnuje z ...

Rośnie import energii. Polscy wytwórcy tracą konkurencyjność

Pierwsze miesiące tego roku nie pozostawiają złudzeń co do nasilającej się tendencji wzrostu importu ...

Fundusze nie sprzedadzą akcji Polenergii Dominice Kulczyk

Generali OFE, Nationale-Nederlanden OFE i Aviva OFE zobowiązały się wobec siebie do niesprzedawania akcji ...

PGE pokazuje wzrosty, tylko kurs akcji spada

1,8 mld zł zysku netto w pierwszym półroczu 2019 r. raportuje koncern PGE. To ...

Popkiewicz: Jesteśmy ostatnim bastionem węglowym

Jesteśmy ostatnim dużym krajem UE, który nie podał daty odejścia od węgla – mówi ...