Ropa zamrożona na 9 miesięcy

Bloomberg

Kraje OPEC i eksporterzy spoza kartelu (tzw. OPEC+) zgodzili się na przedłużyć porozumienie o zamrożeniu wydobycia do kwietnia 2018 r.

Poziom ograniczenia pompowania pozostanie niezmieniony – 1,2 mln baryłek dziennie dla OPEC i 558 tys. baryłek dla OPEC+ z czego dla największego producenta poza kartelem – Rosji – 300 tys. baryłek dziennie dowiedziała się agencja Bloomberg. Zostanie zachowane szczególne traktowanie Libii, Nigerii i Iranu, które nie muszą redukować wydobycia.

– Nie uważamy, by było konieczne większe ograniczenie pompowania i nie jesteśmy na nie gotowi. To może zostać rozważone w przyszłości, jeżeli będzie taka potrzeba – przyznał minister energetyki Arabii Saudyjskiej Khalid al-Falih.

Irański minister Bijan Zangane dodał, że co będzie po 1 kwietnia 2018 r zdecyduje się być może już w listopadzie/grudniu. Celem na dziś jest cena surowca 55-60 dol./baryłka.

Sceptyczny wobec wyników porozumienia jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

– Oczekujemy, że efekt będzie krótkotrwały. W średniej i dłuższej perspektywie działanie zamrożenia wydobycia będzie ograniczone ze względu na wzrost produkcji ropy z pokładów łupkowych w USA – mówił dziś Jerry Rice przedstawiciel MFW.

Na razie ropa taniała podczas handlu czwartkowego. Giełdy czekały na decyzję eksporterów. Marka europejska Brent straciła blisko 3 proc. i kosztowała 52,38 dol./baryłka w kontraktach z dostawą w lipcu. Amerykańska WTI potaniała o 3,17 proc. do 49,78 db.

Mogą Ci się również spodobać

Czarne paliwo wypiera zielone w Enerdze

Do 80 proc. wzrośnie udział węgla w produkcji energii gdańskiej spółki po realizacji strategii ...

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Coraz więcej ludzi w megamiastach

Już w 2030 roku około 9 proc. mieszkańców Ziemi zamieszka w zaledwie 41 „megamiastach”. ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gaz potrzebuje paliwa politycznego

Polska dyplomacja musi udowodnić, że jest zdeterminowana i tym razem na poważnie chcemy zbudować ...

Statoil wydobywa najdalej na północy

Koncerny Statoil i Eni rozpoczęły wydobycie ropy naftowej na najdalej na północ położonym polu ...

Kupno aktywów Anadarko, największa operacja od czasu przejęcia Elfa, pozwoli Totalowi zwiększyć wydobycie o 5 proc. do 2025 r.

Anadarko: Dzięki wsparciu Buffetta Dawid wygrał z Goliatem

Occidental Petroleum niemal pięciokrotnie mniejsza od Chevrona kupiła ostatecznie Anadarko Petroleum dzięki finansowemu wsparciu ...

Jak ściągnąć karę z Gazpromu?

Litwini ukarali Gazprom rekordową grzywną 36 mln euro. Ale Rosjanie nie płacą i Wilno ...