Rex Tillerson rezygnuje z tłustych bonusów

Bloomberg

Nowy amerykański sekretarz stanu, a były szef koncernu Exxon Mobil, zrzekł się bonusów firmowych na kwotę 6,1 mln dolarów.

Rex W. Tillerson będzie sekretarzem stanu w ekipie Donalda Trumpa. Jak dowiedział się Bloomberg, wieloletni prezes Exxon Mobile zobowiązał się zerwać wszystkie swoje związki z biznesem, by uniknąć konfliktu interesów.

Tillerson nie przyjmie też należnych mu w Exxon bonusów. W tym 4,1 mln dol., które miał dostać jako premię za kierowanie firmą, w ciągu najbliższych trzech lat. Tillerson nie obejmie też akcji Exxon na kwotę 2 mln dol., które były dla niego przeznaczone. Zasilą one niezależny fundusz. A 600 tys akcji, które są już w posiadaniu nowego sekretarza stanu, zostaną sprzedane.

Tillerson ma 65 lat, jest republikaninem z Teksasu. Exxon Mobil kierował od 2006 r. Zasłynął dobrymi kontaktami z Rosją, szczególnie z Władimirem Putinem, który nawet udekorował menadżera Orderem Przyjaźni.

Exxon Mobil jest partnerem Rosneft i operatorem w projekcie wydobycia ropy i gazu Sachalin-1, ale też w dziesięciu innych projektach wydobywczych w większości arktycznych. Po wprowadzeniu sankcji Amerykanie wycofali się z większości z nich, co zmusiło Rosneft do wstrzymania prac. Rosjani e nie dysponują bowiem odpowiednimi technologiami wydobywczymi. Są jednak wciąż największym w Rosji inwestorem zagranicznym i mają status inwestora strategicznego (w ramach współpracy z Rosneft). W 2008 r projekt Sachalin-1 (rozpoczęty w 1996 r,) zaczął na siebie zarabiać.

Mogą Ci się również spodobać

Dzięki operacjom na kapitałach PGE zasili budżet państwa

Kurs Polskiej Grupy Energetycznej zanurkował w reakcji na pomysł resortu energii na pobranie z ...

Bogaci w źródła geotermalne

Geotermia może postawić pod znakiem zapytania zasadność budowy elektrowni jądrowej w Polsce. – Polska ...

PGNiG ze stratą

Spółka szacuje, że w II kwartale 2016 r. zanotowała na poziomie grupy 120 mln ...

Europa liczy na azerski gaz

Do 2020 r Europa zacznie otrzymywać gaz z Azerbejdżanu z ominięciem Rosji. Inwestycja jest ...

Gotowe jest trzy czwarte Nord Stream 2

Gazprom pochwalił się, że gotowe jest 75 procent dwóch nowych nitek gazociągu północnego. Ani ...

Trump otwiera drzwi na szelf

Amerykański prezydent zniósł ustanowione przez Baraka Obamę ograniczenie wydobycia surowców z szelfu USA. Donald ...