Cena ropy gwałtownie rośnie, wakacje będą drogie

Światowe ceny ropy gwałtownie rosną w związku z perspektywami zwiększonego popytu na surowce i sytuacją w Iranie. Są już najwyższe od ponad dwóch lat.

Publikacja: 15.06.2021 13:49

Cena ropy gwałtownie rośnie, wakacje będą drogie

Foto: NYMEX/Bloomberg News

We wtorek rano na rynku ropy trwał rozpoczęty w poniedziałek po południu trend wzrostowy. Handlujący spodziewają się szybkiego wzrostu popytu, w miarę jak globalna gospodarka odzyskuje wigor po pandemii.

Cena sierpniowych kontraktów terminowych na mieszankę ropy Brent z Morza Północnego wzrosła o 0,29 proc. do 73,07 dolarów za baryłkę. Koszt lipcowych kontraktów terminowych na amerykańską markę WTI skoczył o 0,31 proc. do 71,1 dolarów za baryłkę.

„Rynek koncentruje się na odbudowie popytu, dlatego istnieje potencjał do dalszego umocniania (cen ropy-red) w krótkim okresie”, powiedział agencji Bloomberg Warren Patterson, szef strategii surowcowej w Grupie ING.

Ropa zaczęła drożeć już w poniedziałek osiągając 73,63 dolarów za baryłkę – maksimum od 26 miesięcy. Miało to związek z oświadczeniami irańskiego MSZ o trudnościach pozostałych po zakończeniu kolejnej rundy negocjacji w Wiedniu.

– Chociaż porozumienie o zniesieniu sankcji sektorowych, w tym przeciwko sektorowi naftowemu, zostało co do zasady uzgodnione, nadal istnieją nierozwiązane kwestie – polityczne, techniczne, prawne i praktyczne – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Said Khatibzade.

""

Transport ropy z Iranu w Zatoce Perskiej/Bloomberg

energia.rp.pl

W związku z tym porozumienie o powrocie Teheranu do umowy nuklearnej w 2015 roku zostało przełożone – przyznał, dodając jednak, że „nie ma zadań, których nie udałoby się rozwiązać w trakcie negocjacji”.

Rynek spodziewał się, że zniesienie embarga na ropę na rzecz Iranu nastąpi przed wyborami prezydenckimi (18 czerwca), ale „teraz wydaje się, że tak się nie stanie”, mówi Giovanni Staunovo, analityk UBS. Oczekuje się, że w wyniku wyborów 18 czerwca prezydent Hassan Rouhani zrezygnuje ze stanowiska na rzecz twardogłowego duchownego Ebrahima Raisiniego.

W maju, według OPEC, Iran pompował 2,3 mln baryłek dziennie, zwiększając produkcję od końca ubiegłego roku o 500 tys. baryłek dziennie.

Irańscy urzędnicy obiecali przywrócić dostawy do poziomu sprzed sankcji – 3,8 miliona baryłek dziennie – w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Międzynarodowa Agencja Energetyczna skromniej ocenia potencjał Teheranu, spodziewając się 750 tysięcy baryłek nowych dziennych dostaw do końca roku.

Surowce i Paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i Paliwa
Azoty mają nowy zarząd. Przed spółką wiele wyzwań
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu poznamy w najbliższych dniach. Będzie potrzebny nowy konkurs?
Surowce i Paliwa
O posady w zarządzie Azotów stara się 73 kandydatów
Surowce i Paliwa
W Polsce wydobywa się coraz mniej gazu i ropy