Amerykański naftociąg ruszył, ceny ropy zanurkowały

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

W środę w nocy Amerykanie uruchomili zatrzymany w ostatni piątek przez hakerów największy naftociąg USA. Kontrakty terminowe na czarne złoto w Londynie i Nowym Jorku potaniały o 3 procent.

Colonial Pipe – firma, która dostarcza paliwa systemem naftociągów o tej samej nazwie, na wschodnie wybrzeże od Zatoki Meksykańskiej do Nowego Jorku, poinformowała, że wznowiła pompowanie w środę w nocy. W międzyczasie ponad tysiąc amerykańskich stacji benzynowych zostało zamkniętych z powodu braku paliwa a cena skoczyła powyżej 3 dolarów za galon. Colonial Pipeline zastrzegł, że pełne przywrócenie sprawności operacji zajmie jeszcze kilka dni.

Rynek zareagował na to gwałtownym potanieniem surowca. Kontrakty terminowe na europejska markę Brent na londyńskiej giełdzie ICE spadły o 3 proc. do 67,34 dol. za baryłkę. Spadek kontraktów na WTI okazał się rekordowy od początku kwietnia – o 3,1 proc., do 64,04 dolarów za baryłkę.

– Rynek jest pod presją ogólnego umocnienia dolara i spadków na giełdach po danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych – ocenia Michaił Szajbe, strateg ds. rynków towarowych banku Sbierbanku.
Indeks cen konsumpcyjnych w największej gospodarce świata w kwietniu wzrósł do rekordowych 4,2 proc. To najwięcej od 12 lat. Inflacja bazowa (z wyłączeniem produktów energetycznych i żywności) wzrosła w ciągu miesiąca o 0,92 proc.. Tego statystyki nie widziały od 1981 roku.

– Brak wiary rynku w wysokie ceny (ropy) jest oczywisty i zrozumiały” – mówi Tamas Varga, analityk w PVM Oil Associates. Jego zdaniem w świecie narastają obawy, że gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. A to osłabia popyt.

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina: tranzyt gazu jest tańszy

Operator gazowy w Kijowie zapewnia, że przesył surowca przez Ukrainę jest bardziej opłacalny i ...

Jak obronić się przed koronawirusem

Pandemia sprawdza jakość zarządzania, ale też więzi rodzinne – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM. ...

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Szymczak: Ciepło podrożeje przez dyrektywy

Ambicją unii jest, żeby uprawnienia do emitowania CO2 były jak najdroższe – mówi Jacek ...

Gerhard Schroder: nie chce, ale musi

Były niemiecki kanclerz, a dziś szef rady dyrektorów Rosneft, miał zrezygnować z sutego wynagrodzenia ...

Merkel: decyzja o Nord Stream 2 będzie europejska

Niemiecka kanclerz zapowiedziała, że decyzja w sprawie dalszego losu gazociągu Nord Stream 2 będzie ...

Węglowy gigant znalazł się w potrzasku

Najmocniej zamówienia na węgiel ściął Tauron, a sytuację płynnościową wydobywczej spółki ratuje obecnie PGE ...