Sytuacja w Indiach i Unii obniża ceny ropy

Arabia Saudyjska zmniejszyła ceny ropy dla klientów z Azji i Europy. Ma to związek z mniejszym popytem w Indiach i rosnącym w Europie. Surowiec tanieje.

Publikacja: 07.05.2021 15:02

Sytuacja w Indiach i Unii obniża ceny ropy

Foto: Workers connect drill bits and drill collars, used to extract natural petroleum, on Endeavor Energy Resources LP’s Big Dog Drilling Rig 22 in the Permian basin outside of Midland, Texas, U.S./Bloomberg

Rabaty, ogłoszone przez Saudi Aramco po raz pierwszy od grudnia ubiegłego roku, wyniosą w kontraktach na czerwiec dla Azji 10 centów za baryłkę dla marki Arab Light, 20 centów dla Arab Medium i 30 centów dla marki Heavy. W Europie, gdzie saudyjska ropa konkuruje z rosyjską marką Urals, rabaty będą jeszcze większe – od 20 centów do 80 centów w zależności od marki, informuje agencja Reuters.

Natomiast dla odbiorców z USA ceny wzrosły o 20 centów na wszystkie gatunki ropy. Tak więc premia do sprzedaży Arab Light z dostawą w czerwcu, wyniesie 1,05 dol. wobec 85 centów za baryłkę tego samego gatunku z dostawą w maju.

Rynek oczekiwał, że Saudi Aramco zareaguje na sytuację w Indiach, gdzie nowe wysoce zaraźliwe szczepy Covid-19 spowodowały katastrofę epidemiologiczną. Indie są trzecim co do wielkości konsumentem ropy naftowej na świecie.

Gwałtowny wzrost zachorowań już uderzył w popyt na paliwo w kraju i zmusił rafinerie do zmniejszenia produkcji, a wraz z nim – zakupu surowca na rynku spot – mówią agencji Reuters źródła firm zajmujących się handlem ropą.

Konsumpcja ropy w Indiach może spaść w maju o 0,5–1 mln baryłek dziennie, szacuje Ole Hansen, główny strateg ds. surowców w Saxo Banku. Jednak niepowodzenie popytu w Azji jest rekompensowane przez Unię Europejską, w której szczepienia nabierają tempa. A także przez Stany Zjednoczone, w których zużycie benzyny osiągnęło poziom zbliżony do tego sprzed pandemii. W ubiegłym tygodniu wielkość rezerw ropy naftowej w komercyjnych magazynach w Stanach Zjednoczonych spadła o 8 mln baryłek. To rekord od stycznia.

„Rynek, wspierany przez popyt inwestycyjny, jest coraz bardziej nastawiony na„ otwieranie ”gospodarek Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. A to przeważa nad mniejszym popytem w regionach Azji dotkniętych koronawirusem ”- mówi Hansen. Rynek natychmiast zareagował na decyzję Saudi Aramco. W czwartek wieczorem i piątek od rana ceny spadły po kwietniowym wzroście, który spowodował, że Brent osiągnęła prawie 70 dol. za baryłkę.

Brent potaniała w czwartek o 1,07 proc. do 68,23 dol. za baryłkę i 1,7 dol. czyli 2,4 proc., w stosunku do szczytów giełdowych poprzedniego dnia. Kontrakty WTI w Nowym Jorku spadły o 1,25 proc do 64,81 dol. za baryłkę.

Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy