Rosneft wyssie ruble z rynku

Bloomberg

Transakcja wykupu przez paliwowego giganta własnych akcji od skarbu państwa wyssie z rynku tyle rubli, że bankom grozi deficyt płynności rublowej.

„Istnieje określone ryzyko, że jeżeli transakcja (wykupu przez Rosneft 19,5 proc. swoich akcji od państwowej spółki Rosneftiegaz – red.) zostanie zawarta w tym roku, a do końca grudnia Rosneftiegaz przeleje otrzymane pieniądze do budżetu, to może to doprowadzić do wzrostu oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym” – ostrzega Aleksandr Kudrin, szef oddziału analityków Sbierbanku CIB (inwestycyjny bank Sbierbanku-red).

Kudrin podkreślił, że jeżeli z bankowego systemu ubędzie 700 mld rubli – na tyle oceniany jest pakiet 19,5 proc. akcji Rosneft pozostający w zarządzaniu Rosneftiegazu – to banki będą musiały szybko znaleźć nowe źródła refinansowania.

– Najpewniejszy jest tu bank centralny. Jednak możliwy deficyt płynności rublowej w bankach nie doprowadzi do wzmocnienia rubla. W bankach nie ma wiele walut do sprzedaży – dodaje analityk.

Zgadzają się też inni rosyjscy eksperci. Deficyt płynności grozi niezależnie od tego w jakim pieniądze Rosneft zapłaci za swoje akcje.

Transakcja, która ma zasypać dziurę w rosyjskim budżecie, została zapowiedziana w połowie października przez Władimira Putina. Prezydent uspokoił, że „Środka na rachunkach koncernu na ten wykup są i nie potrzebna jest Rosneft dodatkowa pomoc”. Jednak jeżeli koncern wybierze z kont odpowiednik 11,05 mld dol., to banki znajdą się w trudnej sytuacji.

Mogą Ci się również spodobać

Grudziądz KOCHA czyste powietrze

12 kwietnia, debatą w Grudziądzu, Polski Komitet Energii Elektrycznej zainaugurował serie regionalnych debat, dotyczących ...

Brudna ropa z Rosji straszy w Unii

Najwięksi światowi handlarze surowcami energetycznymi nie mogą pozbyć się zanieczyszczonej rosyjskiej ropy. Ich klienci, ...

Łotewskie firmy płaczą na Nord Stream 2

Dwie łotewskie firmy wystąpiły do rządu o odszkodowanie za straty, która poniosły w wyniku ...

Kazachstan dostanie wielkie amerykańskie pieniądze

Blisko 37 miliardów dolarów będzie kosztować rozbudowa czołowego złoża ropy Kazachstanu. Głównymi inwestorami są ...

Nowy prezes Energi już odwołany

Rada nadzorcza Energi zdecydowała o odwołaniu prezesa Arkadiusza Siwko. Czytaj także:  Przed nowym prezesem ...