Rosneft wyssie ruble z rynku

Bloomberg

Transakcja wykupu przez paliwowego giganta własnych akcji od skarbu państwa wyssie z rynku tyle rubli, że bankom grozi deficyt płynności rublowej.

„Istnieje określone ryzyko, że jeżeli transakcja (wykupu przez Rosneft 19,5 proc. swoich akcji od państwowej spółki Rosneftiegaz – red.) zostanie zawarta w tym roku, a do końca grudnia Rosneftiegaz przeleje otrzymane pieniądze do budżetu, to może to doprowadzić do wzrostu oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym” – ostrzega Aleksandr Kudrin, szef oddziału analityków Sbierbanku CIB (inwestycyjny bank Sbierbanku-red).

Kudrin podkreślił, że jeżeli z bankowego systemu ubędzie 700 mld rubli – na tyle oceniany jest pakiet 19,5 proc. akcji Rosneft pozostający w zarządzaniu Rosneftiegazu – to banki będą musiały szybko znaleźć nowe źródła refinansowania.

– Najpewniejszy jest tu bank centralny. Jednak możliwy deficyt płynności rublowej w bankach nie doprowadzi do wzmocnienia rubla. W bankach nie ma wiele walut do sprzedaży – dodaje analityk.

Zgadzają się też inni rosyjscy eksperci. Deficyt płynności grozi niezależnie od tego w jakim pieniądze Rosneft zapłaci za swoje akcje.

Transakcja, która ma zasypać dziurę w rosyjskim budżecie, została zapowiedziana w połowie października przez Władimira Putina. Prezydent uspokoił, że „Środka na rachunkach koncernu na ten wykup są i nie potrzebna jest Rosneft dodatkowa pomoc”. Jednak jeżeli koncern wybierze z kont odpowiednik 11,05 mld dol., to banki znajdą się w trudnej sytuacji.

Mogą Ci się również spodobać

Indie stawiają na atom

Rząd w Delhi zdecydował o budowie dziesięciu nowych reaktorów jądrowych na potrzeby krajowej energetyki. ...

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Sikora: Komisja Europejska nie chce węgla

Inwestorzy zawierzyli w długoterminową politykę dekarbonizacji w Polsce. Większość z nich już straty pokazała ...

Nord Stream skończył pięć lat

W tym roku gazociąg północny będzie wykorzystany w 90 procentach. Trzy lata temu było ...

W końcu ulga dla KGHM?

Grupa posłów PiS chce zmniejszyć obciążenie spółki z tytułu podatku od kopalin. Kilka dni ...

Lotos niespodziewanie odwołuje dwóch wiceprezesów

Rada nadzorcza Lotosu odwołała dziś ze skutkiem natychmiastowym dwóch wiceprezesów – podała spółka w ...

Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg ...