Kto najbardziej lubi rosyjski gaz? Nie Polska

Niemcy w marcu 1,7 raza zwiększyły zakupy gazu w Gazpromie. Turcja o 576 procent. Na liście największych amatorów rosyjskiego surowca brakuje Polski.

Publikacja: 05.05.2021 14:29

Kto najbardziej lubi rosyjski gaz? Nie Polska

Foto: energia.rp.pl

Niemcy to lider importu rosyjskiego gazu rurociągowego w Europie. W marcu nasz zachodni sąsiad kontynuował aktywny wzrost zakupów w Gazpromie. Import wyniósł 4,44 mld m3 i zwiększył się o 66,3 proc. w porównaniu do marca 2020 r. W lutym niemieckie zakupy rosły w tym samym tempie – wynika z danych Federalnej Służby Celnej Rosji, do których dotarła agencja TASS.

Drugie miejsce na liście krajów pod względem wielkości importu rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej w marcu zajęły Włochy, które kupiły 1,277 mld m sześc. To spadek o 41,5 proc. w ujęciu rocznym, ale wzrost o 467 proc. w ujęciu miesięcznym. Trzecie miejsce zajmuje Francja, która kupiła 1,1 mld m sześc. m gazu (wzrost o 15 proc. w ujęciu rocznym i 29,4 proc. w ujęciu miesięcznym.

""

pipeline/Bloomberg

energia.rp.pl

Kolejne na liście Węgry kupiły w marcu 763,7 mln m sześc. m gazu (wzrost o 31,6 proc. w ujęciu rocznym i 42,6 proc. w ujęciu miesięcznym). Bułgaria zaimportowała 269,8 mln m3. m gazu rosyjskiego. Oznacza to wzrost o 51,41 proc. r/r i 24,5 proc. m/m oraz ).

W szybkim tempie zwiększyła import z Rosji Serbia. Bałkańska republika kupiła 245,5 mln m sześc. m (wzrost o 138 proc. w ujęciu rocznym i 2,9 proc. m/m). Grecja w marcu zwiększyła import gazu z Rosji o 36 proc. r/r. Bułgaria, Węgry, Grecja i Serbia dynamicznie zwiększają tempo zakupów rosyjskiego gazu od początku 2021 roku – wynika z danych Federalnej Służby Celnej.

Dostawy rosyjskiego gazu na Białoruś w marcu 2021 r zwiększyły się o blisko 10 proc. w ujęciu rocznym do 1,97 mld m sześc.

Wśród państw spoza Unii do Gazpromu wróciła Turcja, która w ciągu ostatnich dwóch lat zredukowała zakupy rosyjskiego surowca niemal do zera stawiając na gaz z Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Iranu. W marcu Turcy zaimportowali jednak z Rosji 2,628 mld metrów sześciennych gazu (wzrost o 567 proc. r/r).

""

Pipeline Uktraine, Bloomberg

energia.rp.pl

Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach