Górnicy dogadali się z rządem

Górnicze związki zawodowe uzgodniły z przedstawicielami rządu treść umowy społecznej, określającej daty zamykania kopalń węgla energetycznego, pakiety socjalne dla górników i mechanizm dotowania nierentownych zakładów wydobywczych.

 

Podpisanie umowy zaplanowano na środę 28 kwietnia. Następnie zostanie ona przesłana do Komisji Europejskiej, która musi zatwierdzić plan, jeśli Polska chce wdrożyć pomoc publiczną dla kopalń.

– Zawartość umowy i załączników dotyczących zasad pomocy publicznej, inwestycji, przyszłości terenów pogórniczych oraz instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych mamy ustaloną. Wszystkie kwestie sporne wyjaśniliśmy. Teraz tekstem zajmie się zespół, który dokona ewentualnych poprawek redakcyjnych, poprawi dostrzeżone błędy o charakterze stylistycznym czy „literówki”. Chodzi też o to, żeby wszystkie stwierdzenia zawarte w dokumencie były jednoznaczne. Nie możemy sobie pozwolić na żadne rozbieżności interpretacyjne. Do poniedziałku mamy otrzymać tekst jednolity, tak byśmy mogli się z nim zapoznać i go finalnie zaakceptować – poinformował Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności na oficjalnej stronie tej organizacji.

Artur Soboń, wiceminister MAP

– Udało nam się uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do 2049 r. Jestem przekonany, że to dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa kamiennego, ale też dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i z punktu widzenia gospodarki – podkreślił tuż po zakończeniu czwartkowych rozmów Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Dodał, że do umowy dołączone są załączniki dotyczące m.in. zasad pomocy publicznej, przewidzianych do realizacji inwestycji, a także instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności zaznaczył, że gwarancje pracownicze czy zasady transformacji regionu śląskiego są przyzwoicie napisane. – Świat jest tak szalony i czasy takie ciekawe, że tak naprawdę ani minister Soboń, ani ja nie wiemy czy za 10 lat nie będziemy obserwować zupełnie innego trendu, jeśli chodzi o węgiel, czy nie rozwiną się dynamicznie technologie wykorzystania węgli do niskoemisyjnej energetyki – zastrzegł Kolorz.

Adobe Stock

Umowa społeczna ustala szczegółowy harmonogram zamykania poszczególnych kopalń węgla kamiennego, należących do Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu i Węglokoksu. Pierwsze z nich zamykane będą już w tym roku, a ostatnie w roku 2049. Uzgodniono też pakiet socjalnych dla górników. Pracownicy kopalń mają zagwarantowaną pracę do emerytury, mogą oni liczyć także na urlopy górnicze (dla osób, którym zostało kilka lat do emerytury) albo jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. zł. Straty nierentownych kopalń mają być pokrywane przez państwo – w pierwszej fazie może chodzić nawet o 2 mld zł dotacji rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Tobiszowski: trwa analiza sytuacji w Tauronie, możliwe zmiany organizacyjne

Resort energii analizuje sytuację w grupie Tauron, w tym inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach; ...

Rząd chce wspólnych złóż

Zamiast fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie łączenie ich działów poszukiwawczo-wydobywczych. Nie będzie zapowiedzianej ...

Uwolnienie cen gazu coraz bliżej

Komisja Europejska, która od dawna naciska na Polskę, by znieść taryfy dla biznesu, zyskała ...

Ciepło może zdrożeć o jedną trzecią

Rosnące ceny prądu i węgla, a także sposób działania URE wpędzają ciepłownictwo systemowe w ...

Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV. Umowa ...

Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To ...