Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Bloomberg

Rosjanie omijają sankcje i zdobywają pieniądze na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Wykorzystują do tego agencję w… Londynie.

Pod zastaw akcji Nord Stream-2 AG (spółka zarejestrowana w Szwajcarii, należy w całości do Gazpromu – red.), Gazprom dostał ekwiwalent 90 mld rubli (1,56 mld dol.) od brytyjskiej agencji dłużnej Glas Trust, podała gazeta Kommersant. Na razie warunki pożyczki są niejasne, a banki będą ją uznawać za bezpośredni dług Gazpromu.

Informacja o przekazaniu akcji NS-2 brytyjskiej firmie pod zastaw do 2038 r. znalazła się w sprawozdaniu finansowym Gazpormu opublikowanym 2 kwietnia. Wysokość pożyczki równa jest liczbie pieniędzy, które Rosjanie wnieśli jako kapitał założonej spółki.

Glas Trust Corporation została założona w 2011 r. i należy do menadżerów Mia Drennan’a i Brian’a Carne’a. Zajmuje się usługami w uzyskaniu kredytów, restrukturyzacji długów itp. Na stronie podawane są duże transakcje, w tym 2,4 mld funtów uzyskane dla serwisu Hibu czy 750 mln euro dla słoweńskiej sieci handlowej Mercator.

Wykorzystanie brytyjskiej agencji, jest zdaniem ekspertów, podyktowane obawą przed amerykańskimi sankcjami w stosunku do gazociągu. Całkowity koszt jest szacowany na 9,5 mld euro, a finansowanie utrudniły m.in. decyzja polskiego UOKiK uniemożliwiająca wejście do spółki zachodnich partnerów Rosjan – Shell, Engie, Uniper, Wintershall i OMV.

Koncerny wprawdzie zobowiązały się dać Gazpromowi kredyty po 950 mln euro każda, ale wobec nowych amerykańskich sankcji, które uderzą nie tylko w Rosjan, ale tych, którzy współpracują z Gazpromem, to finansowanie pozostaje pod znakiem zapytania.

Ten rok zapowiada się dla rosyjskiego koncernu jako trudny. Program inwestycji jest rekordowy – 1,2 bln rubli (21 mld dol.), ale Gazprom musi też spłacić 13,4 mld dol. zadłużenia.

– Koncern będzie musiał dużo pożyczyć i ja widać już szuka możliwych, różnych źródeł finansowania – podkreśla Dmitrij Marczenko z agencji Fitch.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BGK szacuje koszty zmian w energetyce

93 miliardy euro – zgodnie z szacunkami Banku Gospodarstwa Krajowego takiej kwoty potrzebujemy na ...

Węglowa kampania do europarlamentu

Wiceminister energii obiecuje budowę kopalni i organizuje zrzutkę firm na promocję czarnego paliwa. Wbrew ...

Orlen inwestuje w Elektrociepłownię Płock

Koncern zamierza wybudować sprawniejszy i efektywniejszy turbozespół TG1. Dostawcą technologii i wykonawcą w trybie ...

Mniejszy udział węgla w tzw. miksie.

Przybywa jednostek na gaz. Polski mix energetyczny nadal jest stosunkowo mało zdywersyfikowany. Ale powoli ...

Litwa cała w wiatrakach

Największa elektrownia wiatrowa w republikach nadbałtyckich rozpoczęła pracę na Litwie, niedaleko polskiej granicy. Dzięki ...

Lotos i PGNiG inwestują w Norwegii

Gdański koncern otrzyma udziały w dwóch koncesjach na Morzu Północnym. Z kolei PGNiG stanie ...