Jukos wygrał z Kremlem kolejny raz

Rosja ma zapłacić 50 mld dol. odszkodowania byłym akcjonariuszom paliwowego koncernu Jukos, który Kreml zniszczył. Rosja nie zamierza zapłacić.

 

We wtorek 18 lutego apelacyjny sąd arbitrażowy w Hadze zobowiązał Federację Rosyjską do wypłaty 50 mld dol. odszkodowania byłym akcjonariuszom rosyjskiego prywatnego koncernu paliwowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego. Potwierdził to agencji RIA Nowosti Andriej Kondakow reprezentujący interesy Rosji w tej sprawie. – Sąd apelacyjny zmienił wyrok sądu okręgowego (z kwietnia 2016 r -red) w tej sprawie – przyznał Kondakow.
W wydanym oświadczeniu ministerstwo prawodawstwa Rosji informuje, że będzie dalej walczyć.

„Federacja Rosyjska dalej będzie bronić swoich interesów i złoży kasację od wyroku do Sądu Najwyższego Niderlandów”. Zdaniem Moskwy byli akcjonariusze Jukosu nie działali w dobrej wierze i otrzymali kontrolę nad aktywami koncernu m.in. dzięki łapówkom. Sąd apelacyjny w Hadze zignorował fakt, że byli akcjonariusze Jukosu nie byli rzetelnymi inwestorami. Kontrola nad aktywami tej firmy została przez nich otrzymana z pomocą szeregu bezprawnych działań, w tym poprzez zmowę i przekupienie osób prywatnych. W czasie kierowania Jukosem byli menadżerowie – właściciele dopuścili się nie płacenia podatków na masową skalę, nielegalnie wyprowadzili aktywa za granicę, prali pieniądze i dokonali innych niezgodnych z prawem działań” – głosi komunikat.

 

Michaił Chodorkowski, założyciel Jukosu

 

Przed haskimi sądami Rosja nie potrafiła jednak udowodnić tego, o czym pisze ministerstwo w komunikacie. Stąd pierwsza przegrana w Hadze w lipcu 2014 r i wyrok nakazujący zapłacenie 50 mld dol. odszkodowania. Haski sąd arbitrażowy uznał wtedy, że Rosja złamała postanowienia Karty Energetycznej i faktycznie przyznał, że Jukos został przez rosyjskie władze wywłaszczony. Grupa Menatep Ltd (GML), która reprezentowała w sądzie interesy Leonida Newzlina, Władimira Dubowa i innych akcjonariuszy domagała się 114 mld dol. Sąd przyznał odszkodowanie w kwocie 50 mld dol..Rosja miała też zapłacić pozywającym 65 mln dol. kosztów sądowych i odsetek.

GML zarejestrowana na Gibraltarze reprezentuje posiadaczy kontrolnego pakietu akcji Jukos (70 proc.). W 2005 r pozwała ona władze rosyjskie o złamanie 45 artykułu Karty Energetycznej. Artykuł chroni inwestorów przed wywłaszczeniem ich aktywów przez państwo. Rosja kartę podpisała, ale nie ratyfikowała. Przypomnijmy, że w 2003 r po tym jak prezes Jukosu Michaił Chodorkowski zaangażował się w polityczne działania w opozycji wobec Władimira Putina, Kreml rozpoczął niszczenie największej paliwowej wtedy firmy w kraju.
Michaił Chodorkowski główny udziałowiec i prezes Jukos kontrolował 20 proc. rynku paliw w Rosji. Pod zarzutem niezapłacenia podatków na gigantyczną kwotę 700 mld rubli, Chodorkowski i jego zastępca Płaton Lebiediew trafili do więzienia, a potem kolejnymi wyrokami rosyjskich sądów do kolonii karnej, gdzie spędzili w sumie 9 lat. Majątek Jukosu, w tym najbogatsze złoża ropy i największe spółki wydobywcze, przejęła mało wtedy znacząca firma państwowa – Rosneft. Dziś to największy rosyjski koncern paliwowy.

 

Władze rosyjskie od razu uznały wyrok z Hagi za polityczny i zapowiedziały odwołanie „wszelkimi środkami prawnymi”. W 2015 r w wielu państwach m.in. Francji, Belgii, sądy zajęły majątki rosyjskich koncernów państwowych, m.in. Roskosmosu, na poczet niezapłaconego odszkodowania. W USA i Wielkiej Brytanii, udało się Rosji zastopować sądowych komorników.
W 2016 r Rosja uzyskała korzystny wyrok w sądzie okręgowym Hagi. Uznał on apelację za zasadną; wyjaśnił, że sąd arbitrażowy nie miał kompetencji do rozstrzygania w tej sprawie, gdyż Rosja nie ratyfikowała Karty Energetycznej, a to na nią sąd powołał się w uzasadnieniu wyroku. Jukos złożył apelację do Sądu Najwyższego. Michaił Chodorkowski w 2005 r sprzedał swoje udziały partnerom z GML. Mieszkający obecnie w Szwajcarii biznesmen nie raz oświadczał, że nie ma żadnego związku z haskim procesem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Obniżenie rachunków za prąd pochłonie 9 mld zł

Dzięki wprowadzeniu czterech mechanizmów, rachunki za energię elektryczną dla wszystkich odbiorców mają pozostać na ...

Nikt nie liczy na odkrycie dużych złóż ropy i gazu

Będzie dobrze, jeśli krajowe wydobycie utrzyma się na obecnym poziomie. Polskie Górnictwo Naftowe i ...

Niemcy nie chcą gazu z USA

Nawet jeżeli Niemcy wycofają się z projektu rozbudowy gazociągu północnego, to nie ma gwarancji, ...

Ropy na rynku będzie coraz więcej

Popyt na ropę naftową w przyszłym roku będzie się zwiększał szybciej niż prognozowano – ...

KGHM w cieniu koronawirusa

W 2019 r. grupa nadrobiła wyższą sprzedażą. Ten rok to duża niewiadoma z powodu ...

Sikora: hurra, że to nie rząd zajmie się elektrownią atomową

Jestem zwolennikiem elektrowni atomowej i bardzo się cieszę, że pójdziemy krok do przodu – ...