Jest 10-letnia umowa tranzytowa Rosji i Ukrainy, ale…

An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Nie jest to długo oczekiwany, także w Brukseli, kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Podpisana umowa dotyczy tranzytu rosyjskiej ropy.

Szefowie Ukrtransgaz – operatora ukraińskich naftociągów i Transneftu – monopolisty w eksporcie rosyjskiej ropy podpisali w Chorwacji podczas konferencji „Energetyka XXI wieku” aneks do umowy tranzytowej, przedłużający o dekadę (do 2030 r) tranzyt rosyjskiej ropy przez terytorium Ukrainy – poinformowało we wtorek biuro prasowe Urktransnafta.
Oprócz samego przedłużenia umowy, zaktualizowane zostało szereg parametrów tranzytu z uwzględnieniem bieżącej sytuacji na rynku tego typu usług w regionie. Bez zmian pozostały główne punkty współpracy – porządek opłat i mechanizm współdziałania służb technicznych obu operatorów.

 

Employees are seen performing maintenance work at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Kontrakt gwarantuje bezpieczną i pewną pracę ukraińskich naftociągów. Tranzyt do krajów Europy Południowej i stabilne źródło dochodów Ukrtransnafta – podkreśla strona ukraińska.
Ukraina to nie tylko kluczowy rynek tranzytowy rosyjskiego gazu, ale też, o czym ostatnio zapominamy w natłoku gazowych sporów – ważny korytarz tranzytu rosyjskiej ropy. System jej transportu na terenie Ukrainy składa się z 18 naftociągów o łącznej długości 4569 km, 51 przepompowni ropy, 11 zbiorników o pojemności 1010 tysięcy m3. Pracę systemu zapewnia 176 pomp o łącznej mocy silników elektrycznych 357 tys KW.

 

Przez Ukrainę ropa z Rosji dociera na Węgry, Słowację, portów Morza Czarnego i do Polski. Od początku 2019 r przez naftociągi Ukrainy przepłynęło 12,036 mln ton ropy. Nie jest to jednak zwykły rok. Trwające ponad dwa miesiące zanieczyszczenie rur brudną ropą z Rosji spowodowało wstrzymanie tranzytu. Ukraina jako pierwsza dostała od Rosjan rekompensatę za straty wywołane koniecznością zatrzymania tranzytu – 2,3 mln dol.
Zakaz eksportu rosyjskich produktów naftowych i ropy na Ukrainę wprowadzony przez Kreml tej jesieni zmniejszył ukraińskie zakupy w Rosji, a tym samym wykorzystanie naftociągów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińskie łupki z pomocą USA

Chińska branża wydobycia ropy i gazu nie poradzi sobie bez technologii z USA i ...

Kopalnie odkrywkowe potęgują suszę w Polsce

Odkrywki w Wielkopolsce i w okolicach Bełchatowa przyczyniają się do suszy – twierdzą ekolodzy ...

Energia+ nadal nie(do)określona

Trwa batalia o dopłaty do rachunków za energię dla gospodarstw domowych. O programie nazywanym ...

Gaz na Ukrainę po staremu

Eksport rosyjskiego gazu na Ukrainę będzie się w 2016 r odbywał, jakby wolna strefa ...

Tankowce, które nie tankują

Amerykańskie sankcje unieruchomiły w portach około trzech procent wszystkich tankowców świata. Według danych zebranych ...

Amerykańska ropa płynie na eksport, także do Europy

W maju USA wysłały za granicę najwięcej swojej ropy od 1920 roku. Aż połowę ...