Wenezuelska ropa na pomoc Kubie

Old cars move through the streets of Havana, Cuba on Friday, June 1, 2012.

Od dwóch tygodni Kuba jest pozbawiona paliw. Powodem są sankcje USA. Teraz na pomoc wypłynęły dwa tankowce z ropą z Wenezueli.

Kilometrowe kolejki starych aut ustawiają się do tych nielicznych stacji benzynowych Hawany, gdzie jeszcze można kupić paliwa. Od dwóch tygodni do braków, które od dziesięcioleci są zmorą Kubańczyków, dołączył brak paliw i ropy.

Jak dowiedziała się agencja Reuters, z Wenezueli wypłynęły dwa tankowce z ropą przeznaczoną dla Kuby, a jeszcze dziewięć należących do państwowego koncerny PDVSA, czeka w terminalu naftowym koncernu na załadunek. One także mają płynąć na Kubę.
Biały Dom w styczniu obłożył PDVSA sankcjami, zakazując biznesu w USA i zamrażając aktywa koncernu warte ok. 9 mld dol. Do tego doszedł spadek dostaw wenezuelskiej ropy do Ameryki, który oznaczał kolejne 11 mld dol. strat.

 

Pedicabs and taxis travel on a street in downtown Havana, Cuba/Bloomberg

 

W kwietniu na amerykańską czarną listę trafiły 34 tankowce PDVSA i dwie firmy, która zaopatrywały Kubę. Zdaniem Białego Domu to Kuba była główną siłą, która przyczyniła się do najgłębszego w historii kryzysu w gospodarce Wenezueli. Kubańskie zakupy wenezuelskiej ropy w zamian za broń i wyposażenie wojskowe, od początku wspierają reżim nieuznawanego przez większość świata prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.
Amerykanie podkreślają, że nieuznawany przez świat reżim, który doprowadził do gospodarczego upadku i emigracji milionów obywateli, nie ma prawa dysponować najcenniejszym surowcem kraju.

Po wprowadzeniu ograniczeń na handel ropą i wszelkie transakcje z PDVSA wielkość eksportu wenezuelskiej ropy spadła o 40 proc., a wydobycie jest najniższe w historii.
Wenezuela, gdzie inflacja przekroczyła 1 milion proc. ma największe na świecie zasoby ropy. Stanowią one 17 proc. zasobów Ziemi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japonia rozważa sprzedanie Polsce nowoczesnych reaktorów atomowych

Rząd Japonii rozważa eksport reaktorów jądrowych nowej generacji. Polska ma być jednym z pierwszych ...

Nord Stream 2: Niemcy stawiają warunki

Komplikuje się sytuacja z rozbudową gazociągu północnego. Forsowany przez Gazprom projekt nie podoba się ...

W PKN Orlen trwają negocjacje ws. tegorocznych podwyżek płac

W PKN Orlen trwają negocjacje przedstawicieli zarządu i związków zawodowych w sprawie przyrostu w ...

Francja: Energetyka ma być czysta

Ponad 20 mld euro zainwestuje rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła ...

„Przyjaźń” – sytuacja się komplikuje; ropa pojedzie koleją

Kilka miesięcy zajmie przywrócenie transportu czystej ropy rosyjskiej w naftociągu „Przyjaźń”. Białoruś zapowiada dochodzenie od ...

Kijów nie zapłaci Moskwie za gaz dla Donbasu

Rosjanie wystawili Ukrainie rachunek na 0,67 mld dol. za gaz przesłany do regionów kontrolowanych ...