Żegnajcie petrodolary, witaj petroeuro

Bloomberg

Rosyjski Rosneft – największy dostawca ropy na europejski rynek, zaczyna przejście na kontrakty w euro.

O planach rosyjskiego koncernu dowiedziała się agencja Reuters. Rosneft, podobnie jak cała branża, handlował ropą i produktami naftowymi w dolarach a euro pozostawało walutą rezerwową. Ale od minionego roku Rosjanie zaczęli to zmieniać. W nowych kontraktach pojawiły się zapisy o wykorzystaniu euro jako podstawowej waluty rozliczeniowej.
Przed tygodniem Rosneft wystawił na sprzedaż 180 tysięcy ton nafty z dostawą z Nachodki lub portu Wastocznyj na Dalekim Wschodzie od września do grudnia, po raz pierwszy wskazując euro jako walutę transakcji. Jak pisze Reuters, w rozliczeniach Rosneft proponuje przyjęcie kursu euro/dolar publikowanego przez amerykańską agencję Bloomberg.
Skąd ta zmiana waluty rozliczeń? Reuters jest zdania, że Rosneft chce w ten sposób bronić się przed amerykańskimi sankcjami. Handel w euro oznacza całkowite uniezależnienie się od Waszyngtonu. Jeżeli transakcje są w dolarach, to wszelkie informacje o nich, pod warunkiem, że nie są zawierane za gotówkę, trafiają do USA. Amerykańskie władze mogą więc ukarać każdy podmiot prawny, który ośmielił się brać w nich udział, łamiąc zakaz.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska ropa najdroższa w historii

 

Jako pierwszy zamienił dolary na euro Iran w 2016 r . Jednak naciski Białego Domu na europejskich odbiorców, nie pozwoliły Teheranowi zniwelować strat spowodowanych sankcjami. Dziś Iran sprzedaje za euro ropę odbieraną m.in. przez Chiny.
Taka sytuacja nie jest możliwa w wypadku Rosji. Dostarcza ona 34 proc. ropy i jej produktów potrzebnych Unii. Bliski Wschód i Afryka mają 32 proc. udział a Norwegia – 20 proc.. W pierwszym półroczu Rosneft sprzedał za tzw. daleką zagranicę 30,5 mln ton ropy i 28,7 mln ton produktów naftowych, z tego dwie trzecie na europejskim rynku.

 

The impounded Iranian crude oil tanker, Grace 1, is silhouetted as it sits anchored off the coast of Gibraltar on Saturday, July 20, 2019. Tensions have flared in the Strait of Hormuz in recent weeks as Iran resists U.S. sanctions that are crippling its oil exports and lashes out after the seizure on July 4 of one of its ships near Gibraltar. Photographer: Marcelo del Pozo/Bloomberg

 

Eksperci zwracają uwagę, że zmiana waluty w kontraktach naftowych to pierwszy krok do odejścia od petrodolara, ale droga do pełnej zamiany na petroeuro jest jeszcze daleka.
– Ceny na większość surowców energetycznych na europejskim rynku są wciąż podawane w dolarach. By handlować w euro konieczne jest posiadanie europejskiej marki ropy, co stanie się bardzo potrzebne po Brexicie. Obecnie jako europejska marka wykorzystywana jest Brent – mieszanka ropy ze złóż Morza Północnego. Rosyjski Urals jest powiązany z Brent jako różnica w cenie – ze zniżką lub premią w stosunku do niej. Notowania Brent publikują dwie agencje Platts i Argus Media – obie ulokowane w Londynie. Pakiet kontrolny Argus Media w 2016 r został kupiony przez amerykański fundusz inwestycyjny General Atlantic. Do tego obie agencje prezentują notowania wyłącznie w dolarach. Nie chcą też wyjść na przeciw propozycji Brukseli, by publikować notowania w euro – zwraca uwagę Andriej Karabianc, publicysta ekonomiczny z agencji Nowosti.

Jego zdaniem jedynie współpraca Rosneft z partnerami z Unii, pozwoli zorganizować prawdziwy handel ropą i jej produktami w europejskiej walucie, bez powiązania jej kursu z dolarem amerykańskim. Europejskie koncerny są już coraz bardziej do tego przekonane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Serinus czeka na nowe urządzenia

Aby spółka mogła rozpocząć komercyjne wydobycie gazu w Rumunii potrzebuje dwóch modułów, które właśnie ...

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Closed loop – open opportunities

How Poland and Polish companies can benefit from the transition to a circular economy. ...

Nord Stream-2 dostał kosza na Łotwie

Łotwa otrzymała intratną propozycję udziału swoich portów w budowie Nord Stream-2. I ją odrzuciła. ...

The road to electrification of transport is like reaching a summit

The electromobility revolution in transport is one of the tools for fighting smog, mainly ...

Nord Stream II w polskim UOKiK

Podmioty, które chcą budować drugą nitkę gazociągu Nord Stream zwróciły się do polskiego UOKiK ...

Gaz z Rosji bardzo drożeje

O ponad 40 dolarów podrożało w pierwszym kwartale błękitne paliwo kupowane w Gazpromie. I ...