PGNiG uruchomiło blok energetyczny

Adobe Stock

W Gilowicach koncern rozpoczął produkcję prądu. Zainstalowany generator zasilany jest metanem ze górnośląskich pokładów węgla kamiennego.

 

PGNiG poinformowało o podłączeniu do sieci elektroenergetycznej generatora prądotwórczego o mocy nominalnej 0,9 MW. Instalacja jest zasilana gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach (woj. śląskie). Wyprodukowany prąd trafia do sieci energetycznej Tauron Dystrybucja.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG i PGG będą współpracować

– Uruchomienie bloku to kolejny krok w naszych planach rozwoju wydobycia metanu z pokładów węgla. W pierwszym etapie dowiedliśmy, że produkcja tego paliwa w ilościach przemysłowych jest możliwa. Teraz rozpoczęliśmy komercyjną eksploatację jego zasobów – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Koncern wybrał już także generalnego wykonawcę budowy tzw. ośrodka zbioru gazu, który ma powstać do połowy 2020 r. Trafiające do niego błękitne paliwo wydobywane z pokładów węgla w rejonie Gilowic, po uzdatnieniu, będzie kierowane do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (podmiot zależny od PGNiG).

Piotr Woźniak, prezes PGNiG

– Uruchomienie bloku to kolejny krok w naszych planach rozwoju wydobycia metanu z pokładów węgla. W pierwszym etapie dowiedliśmy, że produkcja tego paliwa w ilościach przemysłowych jest możliwa – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG

Do tej pory koncern w okolicach Gilowic zrekonstruował dwa i odwiercił trzy nowe otwory. Przy badaniach geologicznych wykorzystano technikę trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Prace prowadzone są w ramach koncesji Międzyrzecze, obejmującej poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobycie metanu z pokładów węgla.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen i Tauron chcą budować elektrociepłownię w Czechach

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego w warstwach węglonośnych na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m sześc. metanu. Opracowanie skutecznych metod eksploatacji tych zasobów może stanowić istotne uzupełnienie krajowego wydobycia gazu ziemnego, które rocznie oscyluje w okolicach 4 mld m sześc. Usunięcie metanu z pokładów wygala pozwoli też poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach i zmniejszyć koszty pozyskania węgla. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie związanych z działalnością górniczą emisji metanu do atmosfery.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej będzie szybsza

Od połowy 2017 r. Polacy będą zmieniać dystrybutora prądu w dwa tygodnie, a nie ...

Chiny pożądają ropy z Rosji

Państwo Środka wyprzedziło Niemcy i jest największym odbiorcą rosyjskiej ropy na świecie. Według danych ...

Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy

Rosjanie przerwali dostawy gazu na Ukrainę w związku z brakiem przedpłat. Kijów jednak nie ...

Trudne rozmowy z KE

Ustawa o rynku mocy wpada w poślizg. Na jakie ustępstwa pójdzie Polska? Ramy ustawy ...

Ile będzie kosztował katowicki szczyt klimatyczny

Blisko 130 mln zł ma kosztować organizacja przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Polsce – wynika ...

Nowela ustawy o OZE w poczekalni u premiera

Prawo umożliwiające rozwój zielonych elektrowni było przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ale na ...