Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Bloomberg

Rada ministrów Ukrainy wstrzymuje kontrakty zarządowi koncernu Naftogaz. Powód to gigantyczna wysokość wynagrodzeń w koncernie. Pięciu członków zarządu dostało w sumie równowartość blisko 18 mln zł.

„Uważam, że każdy z tych kontraktów, który obowiązywał przez pięć lat, zawiera warunki dziś nie do przyjęcia. Chodzi o wysokość zarobków oraz różnego rodzaju nagrody i gratyfikacje kierownictwa Naftogazu Ukrainy. Podkreślałem to już i jeszcze raz podkreślę, że wynagrodzenie dla wysokiego kierownictwa państwowych koncernów ukraińskich były rynkowe. Ale jestem przeciwny, by w tak trudnym czasie te zarobki były nie tylko wysokie, ale kosmicznie wysokie” – cytuje Wołodymyra Hrojsmana premiera Ukrainy agencja Unian.
Premier podkreślił, że rada ministrów wystąpiła do rady nadzorczej Naftogazu o przedstawienie do akceptacji projektów nowych kontraktów. Obecne premier zapowiedział, że będą obowiązywać do 22 marca. Potem władze ich nie przedłużą, dopóki płace nie zostaną obniżone.
W 2017 r prezes koncernu Andrij Kobolew zainkasował 47,1 mln hrywien (dziś to 6,3 mln zł), pierwszy zastępca Sierhij Perełoma – 17 mln hrywien a dyrektor finansowy Sierhij Konowec – 15,2 mln hrywien.
Oburzenie opinii publicznej wzbudził też fakt, że dwaj członkowie zarządu, którzy rozpoczęli pracę w połowie roku dostali – jeden 24 mln hrywien  (3,2 mln zł) a drugi 10,4 mln hrywien. Łącznie 5-osobowy zarząd i dziewięciu dyrektorów zainkasował w 2017 r 214 mln hrywien (28,7 mln zł) z czego sam zarząd czyli pięć osób 127,7 mln hrywien (17,1 mln zł).
Także rada nadzorcza, zbierająca się nie częściej niż raz w miesiącu, nie żałowała sobie pieniędzy. Jej członkowie dostali łączniem 25,5 mln hrywien.
W połowie 2018 r rada przyznała zarządowi specjalną premię za wygraną z Gazpromem – 46,3 mln dol. Premier wstrzymał wtedy te wypłaty i zapowiedział dokładną analizę zarobków w Naftogazie.
Ukraina ma jedne z najniższych wynagrodzeń w Europie i jeden z najwyższych poziomów biedy. W 2017 r kiedy prezes Naftogazu inkasował równowartość 71 tys. zł, średnia płaca na Ukrainie wynosiła równowartość 813 zł (190 euro).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mocno spada kurs akcji PKN Orlen

Obawy dotyczące przyszłości płockiego koncernu powodują, że inwestorzy coraz chętniej pozywają się akcji spółki. ...

Rezygnacja wiceprezesa Termiki po pięciu dniach

Michał Machlejd, wiceprezes zarządu PGNIG Termiki ds. ekonomiczno – finansowych złożył rezygnację z zajmowanego ...

Pensje szefów Shell będą zależne emisji CO2

Nowa zasada wynagradzania kierownictwa paliwowego giganta. Pensje szefów koncernu będą zależały od wyników redukcji emisji ...

Mali wiatrowi gracze są skazani na wymarcie

W najlepszym wypadku, to co powstanie na Bałtyku z trudem zastąpi, to co jest ...

Fotorzepa/Robert Gardziński

Efektywność energetyczna, czyli nowe paliwo gospodarki

Oszczędzanie energii i poprawa efektywności energetycznej ma sens. Potencjał tego ukrytego paliwa jako pierwszy ...

Eksperci: ropa po 20 dolarów

Cena ropy nadal będzie spadać – uważają eksperci i prognozują, że już wkrótce baryłka ...