Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Bloomberg

Rada ministrów Ukrainy wstrzymuje kontrakty zarządowi koncernu Naftogaz. Powód to gigantyczna wysokość wynagrodzeń w koncernie. Pięciu członków zarządu dostało w sumie równowartość blisko 18 mln zł.

„Uważam, że każdy z tych kontraktów, który obowiązywał przez pięć lat, zawiera warunki dziś nie do przyjęcia. Chodzi o wysokość zarobków oraz różnego rodzaju nagrody i gratyfikacje kierownictwa Naftogazu Ukrainy. Podkreślałem to już i jeszcze raz podkreślę, że wynagrodzenie dla wysokiego kierownictwa państwowych koncernów ukraińskich były rynkowe. Ale jestem przeciwny, by w tak trudnym czasie te zarobki były nie tylko wysokie, ale kosmicznie wysokie” – cytuje Wołodymyra Hrojsmana premiera Ukrainy agencja Unian.
Premier podkreślił, że rada ministrów wystąpiła do rady nadzorczej Naftogazu o przedstawienie do akceptacji projektów nowych kontraktów. Obecne premier zapowiedział, że będą obowiązywać do 22 marca. Potem władze ich nie przedłużą, dopóki płace nie zostaną obniżone.
W 2017 r prezes koncernu Andrij Kobolew zainkasował 47,1 mln hrywien (dziś to 6,3 mln zł), pierwszy zastępca Sierhij Perełoma – 17 mln hrywien a dyrektor finansowy Sierhij Konowec – 15,2 mln hrywien.
Oburzenie opinii publicznej wzbudził też fakt, że dwaj członkowie zarządu, którzy rozpoczęli pracę w połowie roku dostali – jeden 24 mln hrywien  (3,2 mln zł) a drugi 10,4 mln hrywien. Łącznie 5-osobowy zarząd i dziewięciu dyrektorów zainkasował w 2017 r 214 mln hrywien (28,7 mln zł) z czego sam zarząd czyli pięć osób 127,7 mln hrywien (17,1 mln zł).
Także rada nadzorcza, zbierająca się nie częściej niż raz w miesiącu, nie żałowała sobie pieniędzy. Jej członkowie dostali łączniem 25,5 mln hrywien.
W połowie 2018 r rada przyznała zarządowi specjalną premię za wygraną z Gazpromem – 46,3 mln dol. Premier wstrzymał wtedy te wypłaty i zapowiedział dokładną analizę zarobków w Naftogazie.
Ukraina ma jedne z najniższych wynagrodzeń w Europie i jeden z najwyższych poziomów biedy. W 2017 r kiedy prezes Naftogazu inkasował równowartość 71 tys. zł, średnia płaca na Ukrainie wynosiła równowartość 813 zł (190 euro).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozgrzane pompy Iranu

Pompy na polach naftowych Iranu pracują na najwyższych obrotach. Za dwa miesiące Iran osiągnie ...

Orlen daje podwyżki

Płocka spółka zwiększy zasadnicze wynagrodzenia o 250 zł brutto. Do tego pracownicy otrzymają liczne ...

Gazprom przechodzi na aukcje

Na pierwszej aukcja rosyjskiego gazu dla republik nadbałtyckich Gazprom sprzedał 420 mln m3 z ...

PGNiG chce mieć silniejszą pozycję na rynku gazu

Zarząd stawia m.in. na nowe gazociągi, handel LNG i stabilne wyniki. Za najważniejszy tegoroczny ...

Waste management: time for radical change

The new waste management system should include extended producer responsibility. According to the well-known ...

Wodny gigant stanął w Gruzji

Gotowa jest największa od półwiecza elektrownia wodna Gruzji. Zbudowali ją Norwegowie i Hindusi. Kosztowała ...