Rosneft uciekł z Iranu przed sankcjami

/Bloomberg

Rosjanie wycofali się z wielkich planów inwestycji w paliwowy sektor Islamskiej Republiki. Z obawy przed amerykańskimi sankcjami.

O tym, że rosyjski państwowy koncern wycofał się ze wspólnych projektów z Irańczykami dowiedziała się gazeta Wiedomosti. Rozmowy miały zostać przerwane latem tego roku, choć jeszcze we wrześniu  nic tego nie zapowiadało.
W Teheranie odbyły się wtedy rozmowy Władimira Putina, Recepa Erdogana i Hasana Rouchaniego na temat amerykańskich sankcji bijących w energetyczne projekty. Podkreślano, że Rosjanie zarządzają jedyną irańską elektrownią atomową w Buszerze (zbudował ją rosyjski Rosatom); Rosneft importuje irańską ropę; rosyjskie firmy mają licencje na irańskie złoża ropy i gazu.

Teraz okazuje się, że Moskwa, w obawie przed kolejnymi problemami na Zachodzie swoich gigantów, wycofała się z inwestycji w irańskie złoża i rafinerie. Dlaczego? Prezes Rosneft Igor Sieczin już jest objęty sankcjami, ale kierowany przez niego koncern prawdopodobnie finansuje się przed wszystkim w zachodnich bankach, w tym w amerykańskich. A długi ma Rosneft ogromne.

Rosneft już musiał zawiesić na kołku swoje projekty arktyczne, gdy wycofał się z nich amerykański ExxonMobil. Sankcje zabraniają amerykańskim firmom udostępniania technologii i sprzętu do prac wydobywczych w morzach Arktyki. A bez nich rosyjskie giganty nie radzą sobie z takimi projektami.

Gazprom i Rosneft jako jedyne firmy posiadają wszystkie koncesje na złoża rosyjskiej Arktyki. Rosneft zawiesił swoje projekty w 2014 r (po rosyjskim zajęciu Krymu) na co najmniej 10-15 lat. Oficjalnym powodem było „trudne warunki klimatyczne”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowa redukcja wydobycia ropy

Dwadzieścia trzy kraje produkujące ropę podpisały porozumienie o zmniejszeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek ...

Chile: wyciek 40 tysięcy litrów paliwa, zagrożone parki narodowe

Wyciek 40 tys litrów paliwa z zasobów największego koncernu wydobywczego Chile. Katastrofa ma miejsce ...

Spodziewane gorsze wyniki, takie same inwestycje w PGE w 2016 r.

Największy wytwórca energii spodziewa się o 300 mln zł niższego wyniku EBITDA w 2016 ...

Putin dyskredytuje Gazprom

Prezydent Rosji przyznał, że zysk Gazpromu jest „papierowy”. Akcje koncernu poleciały w dół. – ...

Potrzebujemy klimatycznych liderów

Walka z kryzysem klimatycznym toczy się o to, by jak najwięcej ludzi mogło cieszyć ...

Rurociąg zawieszony w próżni

Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia. Nasz ...