Shell wstrzymuje miliardowy projekt w Kanadzie

Bloomberg

Koncern energetyczny Shell poinformował, że wstrzymuje projekt zakładający wydobycie ropy z piasków bitumicznych w Kanadzie.

To już drugi projekt, który Shellowi nie wyszedł. Brytyjsko-holenderska firma wycofała się we wrześniu z eksploracji morza u wybrzeży Alaski, wskazując na wysokie koszty. Zaledwie sześć tygodni wcześniej koncern dostał zezwolenie na wiercenie na arktycznych wodach, należących do USA. Holenderski koncern zainwestował 7 mld dolarów w ten projekt.

Wiercenia u wybrzeży Alaski oprotestowali działacze ekologiczni, w tym także Greenpeace. Ekolodzy twierdzą, że ryzyko naruszenia równowagi biologicznej w razie ewentualnej katastrofy ekologicznej jest ogromne.

Teraz Shell wstrzymuje projekt Carmon Creek z powodu z byt niskich cen ropy naftowej, które powodują, że wydobycie stało się nieopłacalne. Prezes Shell Ben van Beurden powiedział na konferencji prasowej w kanadyjskim Calgary, że sytuacja na rynku ropy zmusza firmę do „bardo trudnych decyzji”.

Koncern zainwestował w ten projekt 2 mld dolarów licząc na wydobywanie 80 tys. baryłek ropy dziennie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znów wylała się ropa z platformy BP

Tym razem do rozlania ropy doszło na Morzy Północnym. Do wody trafiło ok. 95 ...

Bajki Łukoilu na do widzenia

Polskę opuszcza jedyny znaczący rosyjski inwestor. Prezes Łukoilu tłumaczył to „poważnymi antyrosyjskimi nastrojami”. To ...

PGNiG powoła towarzystwo ubezpieczeniowe

Gazowniczy koncern uzyskał zgodę KNF na utworzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Nową działalnością zajmie się ...

Gazprom kusi Polskę nowym kontraktem!

Umowa opiewa na 25-30 lat i ma związek z rozbudową gazociągu północnego. Rosjanie chcą ...

Francja: Energetyka ma być czysta

Ponad 20 mld euro zainwestuje rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła ...

Ukraina: prąd na wolnym rynku

Od poniedziałku na Ukrainie działa wolny rynek energii elektrycznej. Państwo przestało być jedynym kupującym ...