Najtańsza energia to ta zaoszczędzona

Jadąc z lotniska Boryspol do centrum Kijowa, przejeżdża się przez wielkie blokowisko. I co ciekawe, mało który budynek jest ocieplony. W 2012 roku, jeszcze za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, nasi sąsiedzi zużywali rocznie ponad 45 mld m sześc. gazu, ale w roku ubiegłym to zapotrzebowanie spadło do niewiele ponad 30 mld m sześc.

Sam tylko Kijów przed kilkoma laty zużywał tyle gazu, ile w Polsce wykorzystują wszyscy klienci indywidualni razem wzięci! Dopiero kryzys polityczny, a za nim kryzys gospodarczy zmusił Ukraińców do racjonalnej i efektywnej polityki energetycznej. W Polsce walczącej ze smogiem warto mieć na uwadze doświadczenia ograniczania zużycia energii na Ukrainie.
W ostatnich latach wiele budynków wielorodzinnych w naszym kraju zostało ocieplonych. Proces termomodernizacji obejmował nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych, ale również wymianę okien na plastikowe. Zapotrzebowanie na energię wyraźnie spadło.

Niby każdy wie, że budynki z dużymi stratami ciepła potrzebują znacznie więcej energii niż te, które są ocieplone. Jednakże cały czas ponad 3 mln domów wymagają termomodernizacji. Trzeba nie tylko ocieplić ściany zewnętrzne, ale również połacie na poddaszu i strop. Wymienić nie tylko okna, ale pamiętać też o drzwiach wejściowych.

Chcąc skutecznie walczyć z ubóstwem energetycznym, warto z jednej strony obniżać zapotrzebowanie na energię, a z drugiej korzystać z rozwiązań ekologicznych – gaz, pelet, ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła. Zmiany wokół taryf na prąd dają nadzieję, że rozwiązania dotychczas uważane za drogie w eksploatacji staną się przystępne.
W dzisiejszym dodatku piszemy nie tylko o tym, ile można zyskać na ociepleniu budynku, ale również o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wymianie okien oraz skąd pozyskać finansowanie na termomodernizację.

Walcząc o czyste powietrze, tak jak w każdej walce będziemy musieli ponieść pewną ofiarę. Oczywiście termomodernizacja kosztuje, podobnie jak przestawienie się z palenia śmieciami lub odpadami węglowymi na ekologiczne paliwo. Ale bez poniesienia tej ofiary nigdy nie wygramy walki o czyste powietrze oraz zdrowie nasze i naszych dzieci. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Daniel Obajtek stanie na czele Orlenu

Dotychczasowy prezes Energi, Daniel Obajtek złożył rezygnację z funkcji. Powód? Od 6 lutego ma ...

Niska cena ropy dusi Halliburton

Amerykański gigant energetyczny Halliburton poinformował, że musi oszczędzać i w ramach oszczędności musi zlikwidować ...

„Cicero”: Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie Nord Stream 2

Energia była zawsze sprawą polityczną, a nie tylko czysto ekonomiczną. Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie ...

Litewska brama dla LNG ze Stanów Zjednoczonych

Klaipedos Nafta podpisała z amerykańskim Freeport dokumenty, które mogą jej dać kluczową pozycję w ...

#RZECZoBIZNESIE: Michał Romanowski: Pozwanie Tauronu to gra lobbingowa

Adresat tego pozwu jest całkowicie niezrozumiały, pomijając kwestię istoty i zasadności roszczeń – mówi ...

Litewska blokada białoruskiej atomówki

Litwa nie kupi ani kilowata prądu z budowanej przez Rosjan na Białorusi elektrowni atomowej. ...