Według obliczeń Reutersa, eksport i tranzyt ropy naftowej rosyjskich marek Urals, KEBCO i Siberian Light w pierwszych 15 dniach kwietnia zmniejszy się o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego miesiąca. Oprócz spadku popytu, do zmniejszenia rosyjskiego eksportu ropy w kwietniu mogła przyczynić się redukcja mocy produkcyjnych zamkniętych rafinerii oraz plany przedsiębiorstw dotyczące zapewnienia rezerw paliw silnikowych.
O ile mniej ropy naftowej wyeksportuje Rosja?
W marcu Stany Zjednoczone zawarły z Rosją i Ukrainą porozumienie w sprawie zakazu ataków na rosyjskie i ukraińskie obiekty energetyczne. Według obliczeń Reutersa, zamknięte w kwietniu zdolności przetwórcze w rosyjskich rafineriach zmniejszą się o 1,45 mln ton do 2,14 mln ton w porównaniu z marcem. Biorąc jednak pod uwagę prawdopodobne wydłużenie szeregu obecnych przerw w pracach rosyjskich rafinerii, faktyczna wielkość wyłączonych mocy wytwórczych może wynieść 2,9 mln ton.
Czytaj więcej
Ropa nadal szybko tanieje. Już kosztuje tyle, co cztery lata temu, kiedy świat dochodził do norma...
Tymczasem po gwałtownych spadkach w poniedziałek, ceny ropy naftowej ustabilizowały się we wtorek, ale pozostały bliskie poziomów najniższych od 2021 r. Odbicie na giełdach nie zdołało zniwelować obaw rynkowych o recesję, które nasiliły się w związku ze sporem handlowym między największymi gospodarkami świata, Stanami Zjednoczonymi i Chinami, podkreśla Reuters.
Notowania ropy we wtorek nieco w górę
Dziś notowania kontraktów terminowych na ropę Brent w połowie dnia handlowego wzrosły o 0,17 proc. do 64,32 dolarów za baryłkę, natomiast na amerykańską ropę WTI podrożały o 0,26 proc. do 60,86 dolarów za baryłkę.