W efekcie zmian prawa w 2022 r., prosumenci działają w dwóch systemach rozliczeń. Użytkownicy którzy uruchomili swoje domowe instalacje fotowoltaiczne przed kwietniem 2022 r., działają w systemie net-metering (bardziej korzystnym). Po tej dacie, nowe instalacje są rozliczane w systemie net-billing.
Jak rozliczają się prosumenci?
Net-metering to ilościowy system rozliczeń oparty na opustach, w którym produkowana energia w pierwszej kolejności wykorzystywana jest na zaspokojenie bieżącego zużycia energii, a nadwyżki wprowadzane są do sieci traktowanej jak magazyn energii, z którego można odebrać rzędu 80 proc. energii wprowadzonej do sieci. Pozostałe 20 proc. jest „zatrzymywane” przez sprzedawcę. Tu trzeba przypomnieć, że prosumenci, nie płacą w tym modelu opłaty dystrybucyjnej.
Czytaj więcej
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdecydowały o nierynkowym ograniczeniu mocy instalacji fotowolt...
W net-billingu energia jest wprowadzana do sieci przez prosumenta na zasadzie sprzedaży. Tu środki ze sprzedaży niezużytej energii lokowane są na depozycie prosumenckim, prowadzonym przez sprzedawcę energii. Ten depozyt może być wykorzystywany w ciągu dwunastu następnych 12 miesięcy na zakupy energii przez prosumenta od sprzedawcy. Kupując energię od sprzedawcy, po cenie wynikającej z umowy, prosument płaci już za dystrybucję i VAT. W przypadku braku wykorzystania w ww. terminie całości środków zgromadzonych w depozycie prosumentowi zostaje wypłacone 20 proc. nadwyżki.
Zmiany w prawie
Przed 1 lipca 2024 r. sposób rozliczeń polegał na ustaleniu nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci w danym miesiącu i przemnożeniu jej przez rynkową cenę energii elektrycznej, stanowiącą średnią ważoną wolumenem obrotu na podstawie transakcji zawieranych w danym miesiącu na giełdowym Rynku Dnia Następnego (RDN). Ceny publikują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.