Kolejna zmiana dla prosumentów. Ta dopiero po wakacjach

Resort klimatu chce dać prosumentom możliwość wyboru przy rozliczeniu kosztów produkcji energii między cenami godzinowymi, a miesięcznymi. Ma to wpływ na opłacalność produkcji. To główne założenie projektu zmian w ustawie OZE, które widnieje w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt wpłynie do Sejmu jednak po wakacjach.

Publikacja: 16.07.2024 11:49

Kolejna zmiana dla prosumentów. Ta dopiero po wakacjach

Foto: materiały prasowe/PGE

W efekcie zmian prawa w 2022 r., prosumenci działają w dwóch systemach rozliczeń. Użytkownicy którzy uruchomili swoje domowe instalacje fotowoltaiczne przed kwietniem 2022 r., działają w systemie net-metering (bardziej korzystnym). Po tej dacie, nowe instalacje są rozliczane w systemie net-billing. 

Jak rozliczają się prosumenci? 

Net-metering to ilościowy system rozliczeń oparty na opustach, w którym produkowana energia w pierwszej kolejności wykorzystywana jest na zaspokojenie bieżącego zużycia energii, a nadwyżki wprowadzane są do sieci traktowanej jak magazyn energii, z którego można odebrać rzędu 80 proc. energii wprowadzonej do sieci. Pozostałe 20 proc. jest „zatrzymywane” przez sprzedawcę. Tu trzeba przypomnieć, że prosumenci, nie płacą w tym modelu opłaty dystrybucyjnej.

Czytaj więcej

PSE zredukowały fotowoltaikę szósty raz w marcu. Wieczorami pojawia się problem

W net-billingu energia jest wprowadzana do sieci przez prosumenta na zasadzie sprzedaży. Tu środki ze sprzedaży niezużytej energii lokowane są na depozycie prosumenckim, prowadzonym przez sprzedawcę energii. Ten depozyt może być wykorzystywany w ciągu dwunastu następnych 12 miesięcy na zakupy energii przez prosumenta od sprzedawcy. Kupując energię od sprzedawcy, po cenie wynikającej z umowy, prosument płaci już za dystrybucję i VAT. W przypadku braku wykorzystania w ww. terminie całości środków zgromadzonych w depozycie prosumentowi zostaje wypłacone 20 proc. nadwyżki.

Zmiany w prawie

Przed 1 lipca 2024 r. sposób rozliczeń polegał na ustaleniu nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci w danym miesiącu i przemnożeniu jej przez rynkową cenę energii elektrycznej, stanowiącą średnią ważoną wolumenem obrotu na podstawie transakcji zawieranych w danym miesiącu na giełdowym Rynku Dnia Następnego (RDN). Ceny publikują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Czytaj więcej

Potrojenie globalnych mocy OZE wymaga szybszych inwestycji

W efekcie poprzednich zmian w ustawie OZE, od 1 lipca 2024 r. na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o OZE w net-billingu rozliczenie polega na ustaleniu nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci w danej godzinie (zamiast używanych do tego cen miesięcznych) i pomnożeniu jej przez rynkową cenę energii elektrycznej stanowiącą cenę średnią ważoną wolumenem obrotu na podstawie transakcji zawieranych w danym dniu RDN.

Teraz trwają prace nad zmianą ustawy o OZE, która kolejny raz ma zmodyfikować zmiany rozliczeń w tym systemie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dać wybór prosumentom w systemie net — billingu. 

– Ci, którzy przejdą na rozliczenia godzinowe, otrzymają bonus - zamiast dotychczasowych 20 proc. otrzymają 30 proc. zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną – mówiła 11 lipca Paulina Hennig-Kloska na konferencji prasowej. Zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23.

Zmiany w systemie rozliczeń net-billing stworzą impuls do rozwoju magazynowania energii i akumulowania nadwyżek energii generowanej w godzinach o największym nasłonecznieniu i jej wykorzystania w godzinach zwiększonego zapotrzebowania. Przełoży się to na zmniejszenie konieczności zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy, a tym samym na obniżenie rachunków za prąd – podkreśla resort klimatu.

Czytaj więcej

Domowa fotowoltaika obłożona nowym podatkiem? Jest stanowisko rządu

Nowela ustawy trafi do Sejmu jednak po wakacjach. Pierwotnie jednak zmiany miały obowiązywać od 1 lipca. -Analizowaliśmy ryzyko opóźnienia wejścia w życie ustawy. Akurat trafiliśmy na dobry czas. Okres wakacyjny, dużego nasłonecznienia sprawia, że w naszej ocenie prosumenci w okresie przejściowym do wejścia w życie nowej ustawy powinni raczej być na plus w godzinowym rozliczeniu niż na minus. Szacujemy, że przez ten okres trzech miesięcy to mniej więcej 60 zł na plus na rachunek - podała na konferencji Paulina Hennig-Kloska.

Według danych Agencji Rynku Energii na koniec maja 2024 r. moc zainstalowana w mikroinstalacjach prosumenckich w Polsce to 11 267,03 MW, z których 11 262,65 MW stanowią fotowoltaiczne mikroinstalacje prosumenckie.

W efekcie zmian prawa w 2022 r., prosumenci działają w dwóch systemach rozliczeń. Użytkownicy którzy uruchomili swoje domowe instalacje fotowoltaiczne przed kwietniem 2022 r., działają w systemie net-metering (bardziej korzystnym). Po tej dacie, nowe instalacje są rozliczane w systemie net-billing. 

Jak rozliczają się prosumenci? 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Polenergia kusi inwestorów zielonymi obligacjami
OZE
Na rząd mogą posypać się skargi do Brukseli. Chodzi o obowiązek OZE
OZE
Rusza nabór do szóstej edycji programu Mój Prąd
OZE
Trwa walka o rynek biogazu w Polsce. Substrat jest na wagę złota
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
OZE
Jest kompromis. Obowiązek OZE będzie większy niż teraz, ale mniejszy niż planowano
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki