Saule Technologies: pierwsza na świecie fabryka perowskitowych ogniw słonecznych

Firma założona przez Olgę Malinkiewicz – Saule Technologies uruchomiła pierwszą w historii linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Saule Technolgies jest częścią grupy Columbus Energy, której akcje wyraźnie drożeją.

W otwartej fabryce perowskitów we Wrocławiu rozpoczęto produkcję pierwszej partii produktów z ogniwami perowskitowymi. Technologia wynaleziona przez polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz to innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

– Wierzę, że perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i transformację energetyczną każdej rzeczy, która potrzebuje energii – mówi Olga Malinkiewicz, CTO i założycielka Saule Technologies.

W ubiegłym roku potencjał Saule Technologies dostrzegł notowany na rynku NewConnect Columbus Energy, który zainwestował w firmę. Akcje Columbus Energy zdrożały w piątek o 4,5 proc. i kontynuują zwyżkę w poniedziałek. Na początku sesji notowania rosły o ponad 4 proc.

– Od 1839 r., kiedy Edmond Becquerel skonstruował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, nie było w historii fotowoltaiki przełomów o równie wielkim znaczeniu, jak rozpoczęcie produkcji ogniw perowskitowych. Możemy śmiało i z dumą powiedzieć, że 21 maja 2021 r. rozpoczęła się nowa era w energetyce – era fotowoltaiki 2.0 – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Ponadto w dniu otwarcia fabryki, Saule Technologies wraz z Columbus Energy, podpisała trójstronne umowy o współpracy z grupą MVGM, która zarządza nieruchomościami komercyjnymi w 10 europejskich rynkach. MVGM jest partnerem klientów ze swojego portfela w procesie ich transformacji energetycznej. Oznacza to, iż na bazie umów wykonawczych, firmy będą miały możliwość wydzierżawienia od Columbus instalacji fotowoltaicznych. Z kolei Columbus pozyska finansowanie na proces transformacji energetycznej klientów MVGM do kwoty 250 mln euro na produkty Saule i Columbus.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Negocjacje rządu z górnikami wystartowały

Analitycy nie mają wątpliwości – zamknięcie najsłabszych kopalń jest konieczne dla uzdrowienia branży. Tymczasem ...

Energia do samochodów na prąd nie powinna pochodzić z węgla

Dla redukcji CO2 ważny jest sposób pozyskiwania energii – zarówno do produkcji, jak i ...

Energia nie pod prąd

Jeśli skutecznie chcemy zreformować system energetyczny, to siły polityczne muszą osiągnąć konsensus – tak jak ...

Wenezuela miesza w ropie

Posiadacz największych zasobów czarnego złota próbuje nakłonić partnerów z OPEC do utrzymania ceny ropy ...

Orlen będzie współpracował z PGNiG

Oba koncerny chcą wspólnie poszukiwać ropy i gazu na ośmiu koncesjach zlokalizowanych w Bieszczadach. ...

Rosyjskie statki dokończą Nord Stream-2

Wciąż nie jest do końca wiadomo, który statek położy ostatnie 160 km rosyjskiego gazociągu ...