W otwartej fabryce perowskitów we Wrocławiu rozpoczęto produkcję pierwszej partii produktów z ogniwami perowskitowymi. Technologia wynaleziona przez polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz to innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

– Wierzę, że perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i transformację energetyczną każdej rzeczy, która potrzebuje energii – mówi Olga Malinkiewicz, CTO i założycielka Saule Technologies.

W ubiegłym roku potencjał Saule Technologies dostrzegł notowany na rynku NewConnect Columbus Energy, który zainwestował w firmę. Akcje Columbus Energy zdrożały w piątek o 4,5 proc. i kontynuują zwyżkę w poniedziałek. Na początku sesji notowania rosły o ponad 4 proc.

– Od 1839 r., kiedy Edmond Becquerel skonstruował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, nie było w historii fotowoltaiki przełomów o równie wielkim znaczeniu, jak rozpoczęcie produkcji ogniw perowskitowych. Możemy śmiało i z dumą powiedzieć, że 21 maja 2021 r. rozpoczęła się nowa era w energetyce – era fotowoltaiki 2.0 – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Ponadto w dniu otwarcia fabryki, Saule Technologies wraz z Columbus Energy, podpisała trójstronne umowy o współpracy z grupą MVGM, która zarządza nieruchomościami komercyjnymi w 10 europejskich rynkach. MVGM jest partnerem klientów ze swojego portfela w procesie ich transformacji energetycznej. Oznacza to, iż na bazie umów wykonawczych, firmy będą miały możliwość wydzierżawienia od Columbus instalacji fotowoltaicznych. Z kolei Columbus pozyska finansowanie na proces transformacji energetycznej klientów MVGM do kwoty 250 mln euro na produkty Saule i Columbus.