Lądowa energetyka wiatrowa bezkonkurencyjna

Shutterstock

Prąd z wiatru kosztuje o 24 proc. mniej niż trzeba było zapłacić za energię elektryczną na polskiej giełdzie w kwietniu 2021 r. W przyszłości przewaga cenowa energii wiatrowej będzie dalej rosnąć – wynika z najnowszego raportu ekspertów PSEW, firmy doradczej TPA Poland i kancelarii DWF.

 

Wyniki aukcji OZE z lat 2018 – 2021 pokazują, że pod względem kosztów wytwarzania energii wiatr na lądzie nie ma w Polsce konkurencji. W latach 2018 – 2020 inwestorzy wiatrowi zakontraktowali łącznie 161,8 TWh energii elektrycznej za 33,9 mld zł. – Zatem w ciągu 15-letniego okresu wsparcia średnia cena za 1 MW wynosi 209 zł, a prąd z wiatru kosztuje podatnika 24 proc. mniej niż trzeba było zapłacić za energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii w kwietniu 2021 r. – wylicza Wojciech Sztuba, partner w TPA Poland.

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiada w rządzie za zmiany ustawy odległościowej

Eksperci podkreślają, że w przyszłości przewaga cenowa energii z wiatru będzie dalej rosnąć, zwłaszcza jeśli zaczniemy rozwijać energetykę wiatrową na lądzie w oparciu o najnowszą, najbardziej wydajną technologię. Obecnie najwydajniejsze instalacje to turbiny o mocy zainstalowanej 5 – 6 MW, jednak obowiązujące regulacje uniemożliwiają ich budowę w naszym kraju (tzw. ustawa odległościowa wprowadziła zasadę 10H, według której farmy wiatrowe mogą być lokowane od domów w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka). Autorzy raportu podkreślają, że w interesie zarówno inwestorów, jak i odbiorców energii – gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – jest jak najszybsze złagodzenie restrykcji lokalizacyjnych dla inwestycji wiatrowych na lądzie.

Szybki rozwój wiatru na lądzie to szansa nie tylko na „zieloną” nieobciążoną emisjami energię elektryczną dla gospodarstw domowych. To przede wszystkim droga do szybkiej elektryfikacji w takich sektorach jak ciepłownictwo, transport, czy procesy przemysłowe. Najtańsza na rynku energia z wiatru na lądzie pozwoli zdekarbonizować polską gospodarkę i bardzo pomoże zachować jej konkurencyjność na globalnych rynkach. A bonusem będzie czyste powietrze – przekonuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

tv.rp.pl
Janusz Gajowiecki, prezes PSEW

Rząd deklaruje zmianę przepisów i dopuszczenie możliwości budowy farm bliżej budynków za zgodą samorządów, ale odległość nie może być mniejsza niż 500 m. Projekt nowelizacji ustawy odległościowej trafił już do wykazu prac rządu.

– Stabilne otoczenie regulacyjne dla inwestorów, a z drugiej strony zamiana sztywnych zakazów na proces dochodzenia do konsensusu z udziałem lokalnych społeczności, to długo oczekiwana i pozytywna zmiana. Należy pamiętać, że w przypadku farm wiatrowych proces inwestycyjny jest dziś wieloetapowy i długotrwały, wymaga planowania, wielu zgód i pozwoleń zarówno administracyjnych, jak i środowiskowych. Aby więc umożliwić przyrost nowych, nowoczesnych mocy wytwórczych powinniśmy iść z duchem czasu, to jest uprościć procedury w zakresie budowy czystych źródeł odnawialnych – apeluje Karol Lasocki, z kancelarii prawnej DWF.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwedzi chcą blokować Nord Stream-2

Położenie gazociągu Gazpromu przez szwedzkie wody może okazać się trudne pomimo uzyskanej oficjalnej zgody ...

Białoruś w kleszczach rosyjskiej ropy

Mińsk nerwowo szuka sposobów zakupu ropy poza Rosją. Wszystkie wydają się mało realne. Białoruskie ...

Hiszpanie rezygnują z wenezuelskiej ropy

Kolejny klient reżimu Maduro wycofuje się z rynku. Hiszpański Repsol wstrzymał operacje z państwowym ...

Węgiel z kopalń PGG tylko dla stałych klientów

Szef Polskiej Grupy Górniczej zapewnia, że spółka wywiązuje się z kontraktów na dostawy węgla. ...

Fraszyńska: musimy wziąć odpowiedzialność za przyszłość

Zmianę zaczynam od siebie. Najpierw działam sama ze sobą, a potem obserwuje, czy przekłada ...

W Japonii elektryczność prawie za darmo. Dwie przyczyny

Ceny prądu elektrycznego w Japonii zmalały niemal do zera, bo postępująca pandemia koronawirusa zahamowała ...