Coraz trudniej uzasadnić rolę gazu w transformacji energetycznej

Zgodnie z deklaracjami politycznymi gaz ziemny ma być paliwem przejściowym, które pomoże w płynnej i bezpiecznej transformacji energetycznej Polski. Obserwując, jak wysokość cen gazu ziemnego bije kolejne rekordy, może się jednak okazać, że transformacja oparta na gazie nie dość, że nie przyczyni się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych, to jeszcze będzie zupełnie nieopłacalna - pisze Wojciech Modzelewski, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Publikacja: 08.10.2021 13:01

Coraz trudniej uzasadnić rolę gazu w transformacji energetycznej

Foto: AFP

Polska planuje największy w Unii Europejskiej wzrost wykorzystania gazu ziemnego na potrzeby produkcji energii elektrycznej, z 14 TWh (w 2019 r.) do 54 TWh (w 2030 r.). Największe planowane projekty oparte na gazie ziemnym to Dolna Odra (1,3 GW) PGE i Kozienice (2,2 GW) Enei. Z końcem przyszłego roku czeka nas również zakończenie obowiązywania kontraktu jamalskiego (co zmieni dotychczasową strukturę kierunku dostaw gazu ziemnego), a w 2024 roku – uwolnienie cen gazu dla gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na hurtowych rynkach energii, nasuwa się pytanie, czy inwestowanie na tak dużą skalę w projekty gazowe przełoży się na niskie ceny gazu i energii elektrycznej – bo na pewno nie przyczyni się do osiągnięcia unijnych celów redukcji emisji.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gaz
Czy amerykański miliarder wspiera Gazprom? Utajnione rozmowy w Bułgarii
Gaz
Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii
Gaz
Wybór tureckiej firmy do gazoportu budzi kontrowersje. Gaz-System odpiera zarzuty
Gaz
Rosyjski gaz, ropa i atom znikną z Unii. Oto mapa drogowa REPowerEU
Gaz
Zakaz rosyjskiego gazu w Unii. Bruksela już wie, jak to zrobić
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem