„Zauważyliśmy zainteresowanie strony rosyjskiej w konstruktywnych rozmowach i nowy poziom gotowości do zaakceptowania nowoczesnych warunków transportu gazu magistralami Ukrainy. Gazprom po raz pierwszy dopuścił możliwość pracy zgodnie z prawem europejskim. Pod warunkiem, że do 1 stycznie 2020 r unijne zasady zostaną w całości wprowadzone na Ukrainie” – głosi komunikat Naftogazu, opublikowany po czwartkowych trójstronnych rozmowach w Brukseli.
Czytaj także: Gazprom zwiekszył tranzyt przez Ukrainę
Potwierdził to także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczowicz.
– Uzgodniliśmy, że nowy kontrakt będzie bazował na prawie Unii. Wyjaśniliśmy Rosji jak Ukraina dostosowuje swoje swoje prawo do prawa energetycznego Unii i zgodziliśmy się, że przyszła umowa musi być zgodna z europejskim prawodawstwem – cytuje agencja Unian.
Gazprom przestał się upierać
To trzecie w tym roku spotkanie trójstronne na temat nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego surowca przez Ukrainę (10-letnia umowa obowiązuje do końca tego roku). Dwa poprzednie spotkania skończyły się niczym, bowiem Gazprom upierał się na przedłużeniu kontraktu na takich samych zasadach jak obowiązujący. Chciał ograniczyć tranzyt do minimum – 10-15 mld m3 rocznie.