Australijski gaz dla Japonii

Japońska firma energetyczna Inpex i francuski Total ogłosiły o podjęciu za 34 mld dol. produkcji i eksportu sprężonego gazu ziemnego w Australii. Do 2017 r. kraj ten ma być światowym liderem, przed Katarem

Publikacja: 13.01.2012 15:07

Australijski gaz dla Japonii

Foto: Bloomberg

Projekt przewiduje wydobywanie gazu ze złoża Ichthys w basenie Browse w zachodniej Australii. Będzie on transportowany do portowego Darwin, gdzie zostanie sprężony w dużym kombinacie o mocy produkcji 8,4 mln ton LNG rocznie.

Japońska grupa przejęła 72,8 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu, Total 24 proc., a trzej japońscy odbiorcy gazu podzielili się resztą. Inpex rozmawia z Francuzami o sprzedaniu dodatkowego udziału, bo Total jest zainteresowany zwiększeniem go do 30 proc.

Konsorcjum firm JGC, KBR i Chiyoda otrzymało kontrakt o wartości 15 mld dol. na dostarczenie dwóch składów pociągów do transportu sprężonego gazu i towarzyszącej infrastruktury.

Japonia nie ma praktycznie własnych zasobów energetycznych, więc jest największym na świecie importerem gazu w płynie. Produkcja kombinatu w Australii będzie o 10 proc. większa od bieżącego zużycia tego nośnika w Japonii, większość produkcji (ok. 70 proc.) trafi statkami do tego kraju, bo ok. 20 proc. zamówiła pewna firma z Tajwanu.

Ogłaszając ostateczna decyzje o zainwestowaniu w Darwin, szef Inpex - Naoki Kuroda - podkreślił, że jego firma zapewni Japonii długofalowo stabilne dostawy bardziej czystej energii, pomoże też zdywersyfikować źródła energii. Projekt pozwoli stworzyć ok. 4 tys. miejsc pracy podczas jego realizacji i 700 podczas eksploatacji. Produkcja gazu ma zacząć  się w grudniu 2016 r.

Inpex zgromadził na sfinansowanie projektu 520 mld jenów (6,8 mld dol.) poprzez ofertę publiczną w sierpniu 2010 r.

Zasoby złoża Ichthys oceniono na 40 lat eksploatacji. Oprócz LNG, będzie można uzyskać z niego 1,6 mln ton gazolu (LP Gas, propan butan) rocznie i ok. 100 tys. baryłek kondensatu dziennie.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie