Złoże Sztokman musi się opłacać

Norwegowie chcą zwiększyć opłacalność projektu wydobycia gazu ze złoża Sztokman na Morzu Barentsa. Zwracają uwagę na konkurencyjny tani gaz z łupków i LNG

Publikacja: 14.05.2012 13:18

Złoże Sztokman musi się opłacać

Foto: Bloomberg

Peter Mellbay, wiceprezes Statoil, uważa za niezbędnie obniżenie co najmniej o 10 proc. kosztów projektu Sztokman - wydobycia gazu z rosyjskiego złoża na Morzu Barentsa. Norwegowie są tu partnerem Gazpromu i od dawna domagają się ulg podatkowych od rosyjskiego rządu, ze względu na trudności technologiczne przedsięwzięcia.

- Mam nadzieję, że stosowne dokumenty podpiszemy podczas czerwcowego Forum Gospodarczego w St. Petersburgu - zapowiedział w wywiadzie dla telewizji Russia Today.

Ostrzegł, że projekt musi być tańszy, by skutecznie konkurować z nowymi źródłami gazu, które obniżają jego cenę na światowych rynkach.

- Produkcja gazu łupkowego spowodowała znaczną obniżkę cen gazu na rynku amerykańskim. Władze Chin mówią, że mają u siebie wielkie zasoby tego gazu, a to będzie miało wielkie konsekwencje dla rynku. Stąd trudności Sztokmana: trzeba obniżyć jego koszty o minimum 10 proc., by był opłacalny. I chodzi nie tylko o nasze nakłady, ale i o warunki, które tworzy władza dla tego typy projektów - dodał wiceprezes Statoil.

Żaden program wydobywczy w Rosji nie wlecze się już tak długo jak Sztokman. Statoil jest tu partnerem Gazpromu, który ma 51 proc. w spółce Shtokman Development AG. Francuski Total ma 25 proc., a Statoil 24 proc. Jednak to Norwegowie mają największe doświadczenie w tego typu projektach w Arktyce.

Projekt zakłada budowę zakładu gazu LNG w Murmańsku, który przerabiałby gaz ze złoża na skroplony. Wg ostatnich ustaleń zakład ma ruszyć w 2017 r. Termin był przekładany wiele razy. Uruchomienie złoża i zakładu LNG miało nastąpić w 2013-2014 r., ale inwestycję zamroził światowy kryzys.

Jej koszt to ok. 25 mld dol. Zasoby złoża Sztokman szacowane są na 3,9 bln m

3

gazu ziemnego i 56,1 mln t gazowego kondensatu.

Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz