PGNiG dostarczy gaz ziemny do grupy PGE

Paliwo będzie przesyłane do powstającego bloku parowo-gazowego w Gorzowie Wlkp.

Publikacja: 04.10.2013 10:43

PGNiG dostarczy gaz ziemny do grupy PGE

Foto: Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie dostarczać 281 mln m sześć. gazu ziemnego rocznie do planowanego przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Gorzów. W tej sprawie została właśnie podpisana umowa na 20 lat, licząc od terminu rozpoczęcia dostaw surowca, który uzależniony jest od daty oddania nowego bloku do eksploatacji.

– Wartość umowy to ponad 3 mld zł, licząc po cenach dzisiaj obowiązujących – mówi Jerzy Kurella, pełniący obowiązki prezesa PGNiG.

Dodaje, że dostawy najwcześniej mogą ruszyć w sierpniu 2015 r. Kontrakt jest jednak na tyle elastyczny, że termin ten może być wydłużony nawet o rok.

Niska cena

Zarówno PGNiG, jak i PGE GiEK zapewniają, że określona w kontrakcie cena jest dla obu stron atrakcyjna. Ile dokładnie wynosi, nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że jest niższa od taryfy zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

PGNiG mogło zaoferować niższą cenę, gdyż dostawy będą realizowane bezpośrednio ze złóż odkrytych i eksploatowanych w zachodniej Polsce. Chodzi zwłaszcza o surowiec pozyskiwany przez kopalnię ropy i gazu Lubiatów – Międzychód – Grotów (LMG), którą otwarto na początku roku. PGNiG mogło także zaoferować tańszy gaz m.in. dlatego, że spółka nie będzie korzystała z sieci Gaz-Systemu i tym samym nie będzie ponosiła kosztów opłaty przesyłowej.

O niskiej cenie decyduje jednak przede wszystkim stosunkowo mała wartość energetyczna sprzedawanego paliwa, gdyż wydobywany surowiec to gaz zaazotowany. Dzięki umowie PGNiG nie musi się też martwić o pozyskanie odbiorców wydobywanego surowca.

Nowa inwestycja

Równolegle z podpisaniem umowy w Gorzowie rozpoczęła się budowa nowego bloku parowo-gazowego o mocy 138 MW netto. Inwestycja o wartości 562 mln zł ma być realizowana przez blisko dwa lata. Dzięki temu projektowi łączne moce Elektrociepłowni Gorzów nie ulegną jednak zwiększeniu.

– Na początku 2016 r. przestanie działać blok węglowy. Zastąpimy go nowym blokiem parkowo-gazowym – twierdzi Waldemar Szulc, wiceprezes PGE GiEK.

Grupa energetyczna ma w planach budowę jeszcze trzech bloków parowo-gazowych w Polsce. Mogą one powstać w elektrociepłowniach w Szczecinie, Bydgoszczy i Puławach.

Realizacja tych inwestycji uzależniona jest jednak od wsparcia państwa poprzez system tzw. certyfikatów. Regulacje ws. wsparcia energetyki mają się znaleźć w tzw. dużym trójpaku, który jest przedmiotem debaty publicznej.

Brak wsparcia dla bloków parowo-gazowych powoduje, że PGE wytwarza energię w tego typu obiektach tylko w Gorzowie Wlkp. Czyni tak, gdyż tylko tam ma dostęp do taniego surowca pochodzącego z pobliskich złóż eksploatowanych przez PGNiG. – Brak wsparcia powoduje, że bloki parowo-gazowe w elektrociepłowniach zlokalizowanych w Lublinie i Rzeszowie, które korzystają z surowca sieciowego, stoją od 18 marca – informuje Waldemar Szulc.

Ambitne plany

W tym roku PGNiG chce wydobyć 4,8 mld m sześc. błękitnego paliwa. To o blisko 10 proc. więcej niż w 2012 r.

O wzroście w całości zdecyduje jednak produkcja zagraniczna. W tym roku spółka rozpoczęła wydobycie gazu w Norwegii. Do końca roku chce go pozyskać 0,3 mld m sześc. Stosunkowo niewielki wolumen – 0,1 mld m sześc. – zamierza też wydobyć w Pakistanie.

W Polsce wydobycie gazu realizowane przez PGNiG od lat oscyluje w granicach 4,3–4,4 mld m sześc. W najbliższych latach może jednak istotnie wzrosnąć dzięki ambitnemu programowi poszukiwań gazu znajdującego się zarówno w złożach konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.

W tym roku PGNiG zaplanowało 13 odwiertów w skałach łupkowych i 20 w złożach konwencjonalnych. Jednak jeśli chce zrealizować te założenia, musi przyspieszyć tempo prac.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, t.furman@rp.pl.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie